Na pondělním slavnostním zahájení premiér Andrej Babiš sdělil, že do pěti let by mohl stát začít poskytovat občanům a firmám veškeré služby on-line. Za správnou cestu v rámci digitalizace považuje zákon o právu na digitální službu, který určuje státu povinnost poskytovat své služby také v digitální podobě a který nedávno získal podporu napříč poslaneckými kluby, vlády a komerčního sektoru. „Nemůže se stát, že bude pro občany jednodušší dojít si na úřad. Když se občan rozhodne pro on-line vyřízení, tak by měl být schopen udělat všechno od začátku do konce. Na to se chceme soustředit,“ řekl Andrej Babiš a pokračoval: „Zákon stanovuje povinnost udělat do jednoho roku katalog služeb a následně do čtyř let poskytovat občanům a firmám všechny služby on-line a zároveň předvyplněné všechny formuláře bez nutnosti návštěvy úřadu.“

Program konference

Další prezentace a diskuze se věnovaly tématům, jako jsou identifikace a identita občana v digitálním světě, digitalizace stavebního řízení, kybernetická bezpečnost, chytrá města a regiony, či projektům jako Portál občana, čipový občanský průkaz, nebo úskalím v oblasti veřejného investování. Zajímavě se rýsují také programové sekce věnované elektronizaci zdravotnictví nebo digitálním technickým mapám a jejich dalšímu rozvoji.

Konference nabízí i vyhlášení soutěží o nejlepší webové stránky měst a obcí Zlatý erb nebo o nejlepší webovou prezentaci knihovny Bilblioweb.   (mrk)