Letošní vítězství hnutí ANO v Hradci Králové vybojovaly hlasy uloupené sociálním demokratům či komunistům na Moravském či Slezském Předměstí a lidnaté Benešově třídě. Hlavní hradecký rival Babišovců, primátorův klub HDK, který letos na druhé příčce vítěze vystřídal, naopak tolik nebodoval ve své citadele v centru města, kde přesto zvítězil. Jeho hlasy tam ale nasáli i sílící občanští demokraté. Vyplývá to z porovnání výsledků voleb po letošních volbách a v roce 2014 v jednotlivých volebních okrscích v krajském městě.

„V Hradci se jen potvrdil celorepublikový trend, že hnutí ANO v současné době nasává elektorát levicových stran. Neplatí to tedy jen pro Hradec. ČSSD, někde i komunisté, pohořeli – až na čestné výjimky, třeba v Náchodě - i v jiných městech,“ řekl k hradeckým přesunům voličské přízně politolog Jiří Štefek.

Na Benešově třídě dostali třeba sociální demokraté před čtyřmi lety přes 14 procent hlasů. Ti tuto lokalitu vždy považovali za zdroj živé vody své politické existence. Letos však podpora téměř vyschla: nezískali tam ani tři procenta hlasů. A právě o více než 11 procent hlasů tam teď posílili zástupci Babišova hnutí.

„Voliči tam trestali za nesplněné sliby a dali zelenou těm, kteří mohou jejich očekávání naplnit,“ uvedl politolog.

Na Benešovce chudli i komunisté, kteří mezi obyvateli socialistického bulváru letos ztratili čtyři procenta hlasů.

„To, co levicové voliče k ANO táhne, může ale do určité míry odrazovat pravicově laděné příznivce. I proto se k ODS, která posiluje, vrací tzv. měkké jádro voličů, kteří dříve volili právě ANO,“ upozornil politolog Štefek.

Na Benešově třídě a okolí oloupili konkurenci i letos úspěšní Piráti. A nebylo to na úkor zelené Změny, která tam dostala také více než před čtyřmi lety. Pirátská strana určitě odvedla i hlasy pro primátorův HDK, který na Benešovce zhubl o deset procent.

Velké náměstí, jehož úspěšnou a rychlou rekonstrukci stejně jako revitalizaci Benešovy třídy, slibovaly snad všechny kandidující strany, patřilo a stále patří dosluhujícímu primátorovi či tradičním spíše pravicovým stranám. V centru města letos, stejně jako v roce 2014, zvítězil HDK. ANO tam i letos skončilo až třetí za druhými občanskými demokraty.

Jenže: v roce 2014 tam mělo HDK přes 33 procent hlasů a letos jen 20 procent. Soupeři z Babišova ANO i tam posílili, a i když skončili třetí, dostali tam skoro stejně jako ODS.

S tou v úterý chce vedení ANO a Změnou pro Hradec podepsat koaliční smlouvu, díky níž má vzniknout nová hradecká radnice.

„Takto domluvená koalice v Hradci je nesmírně křehká a jsem velice zvědavý, jak dlouho vydrží. Během volebního období můžeme očekávat přeskupení sil a vznik jiné koalice na úplně jiném půdorysu,“ řekl politolog Jiří Štefek.

V centru města přišlo letos volit o zhruba 10 procent lidí více než při posledních komunálních volbách: noví voliči ale nerozdávali všem stejně. Nejvíce si díky nim polepšilo právě hnutí ANO, ODS či Piráti.

Zajímavostí je, že nejlepší výsledek v krajském městě, který se blíží 39 procentům, si ANO připsalo ve volební místnosti na Bezručově základní škole: v sousedství ordinace dosluhujícího primátora Zdeňka Finka.