Zhruba třetina škol v našem regionu se více či méně zapojila do včerejší ranní výstražné hodinové stávky. Některé další školy se připojily aspoň symbolicky, například vyvěšenými letáky na podporu odborářských požadavků.

O děti však bylo od osmi do devíti ráno, kdy stávka trvala, postaráno i v řadě stávkujících škol. Žáci tu mohli zůstat ve družině, jedinou změnou bylo, že se neučilo. Jiné školy naopak rodiče informovaly, že budou až do devíti hodin uzavřené. Ke stávce se připojilo rovněž několik středních škol, především gymnázií.

Výuka až druhou vyučovací hodinou začala například na Základní škole Milady Horákové v Hradci Králové. „S žádnými negativními ohlasy jsem se dosud nesetkal,” řekl ředitel školy Ondřej Fajfr.

Odborům se nelíbí novinky v jejich odměňování. Od ledna by se měl zrušit takzvaný věkový automat, o zařazení učitelů do příslušné platové stupnice by už neměla rozhodovat délka praxe, ale ředitel školy. Ten by mohl i letitým kantorům snížit plat na nástupních 20 tisíc korun.

(zprav)