V povolebním souboji mezi vítězným hnutím ANO a hradeckých klubem dosavadního primátora (HDK) mají k ovládnutí radnice v Hradci Králové blíže spolustraníci premiéra Andreje Babiše. V úterý v noci podepsalo ANO s ODS a zelenou Změnou pro Hradec slib o možné koaliční spolupráci.

„Podepsali jsme předkoaliční smlouvu. A to na základě programového průniku jednotlivých subjektů,“ řekl Václav Řehoř, člen vyjednávacího týmu ODS.

V případě vzniku koalice s převahou hnutí ANO by se hradeckým primátorem stal Alexandr Hrabálek, nestraník z kandidátky ODS. Tato strana skončila v letošních volbách až třetí. Protože byla ale ochotna vyjednávat o koalici s oběma soupeřícími tábory, ANO se vzdalo primátorského místa v její prospěch.

Právě přízeň ODS v Hradci zatím rozhoduje o tom, kdo koalici sestaví. Vyjednávala i s protistranou primátorova HDK.

Tato trojbarevná koalice by měla v hradeckém zastupitelstvu nejtěsnější většinu: 19 hlasů.

„Chtěli bychom jednat s dalšími koaličními partnery, například s Koalicí pro Hradec,“ doplnil lídr Změny pro Hradec a Zelených Adam Záruba. Širší koalici by si přála také kandidátka na primátorku za ANO Monika Štayrová: „Vyzývám všechny demokratické strany v hradeckém zastupitelstvu, aby se k nám připojily,“ uvedla.

Poznámka
Hradec potřebuje akceschopnou radnici. Ono: které město ji nepotřebuje, že? Krajské město ale nemůže další čtyři roky náměstí, školy či křižovatky opravovat. Musí je opravit: UDĚLAT TO. Bez omluv a výmluv. Proto radniční partnerství nesmí být křehké. Pokud v úterý vznikla jakási předkoalice, snad je to jen základ možné městské vlády. Tu předponu před- bych proto považoval za důležitou. Má-li mít hradecká radnice v zastupitelstvu převahu jen jednoho hlasu, bude to vláda jakákoli, ale hlavně ne silná.

Proděkan hradecké farmaceutické fakulty Alexandr Hrabálek skončil na kandidátce občanských demokratů po letošních komunálních volbách třetí: hlasy voličů ho na bronzovou příčku ODS vynesly z původně osmého místa. Voliči Hrabálka znají také z kandidátky hradecké strany Volba pro město, za kterou kandidoval na primátora v roce 2014. Tehdy se jeho politické uskupení do hradeckého zastupitelstva nedostalo.

Kandidátku ODS, v jejíž prospěch se vítězné ANO primátorského řetězu vzdalo, vedl Michal Moravec. Nejvíce hlasů však z občanských demokratů letos dostal exprimátor a bývalý europoslanec Oldřich Vlasák. Hradecká předkoalice teď bude hledat vše, co její program spojuje. „Základní body měly před letošními volbami v podstatě všechny strany stejné: je potřeba se urychleně pustit do oprav Benešovy třídy, rekonstrukce fotbalového stadionu či spustit modernizaci některých silničních staveb,“ upozornila Monika Štayrová. O podmínkách koaličních spolubydlících na radnici teď budou jednat za jednotlivé strany specialisté v expertních skupinách.

Do opozice

Hradecký primátor považuje vyjednávání o radniční koalici s ODS za skončené. „Myslím, že teď není o čem jednat,“ řekl dosavadní primátor Zdeněk Fink. Někteří členové jeho klubu nicméně chtějí znát důvody, kvůli kterým ODS ukončila jednání, a o odchodu do opozice rozhodnout v dalších dnech.

Nejbližší první schůze nových zastupitelů, kde by se o vedení města rozhodovalo, by se mohla uskutečnit 30. října, bez ohledu na vyjednávání o městské vládě. Záleží především na tom, zda nedojde na stížnosti na průběh voleb: zákonný termín pro jejich podání je do pátku. Pak běží patnáctidenní lhůta pro svolání ustavující schůze zastupitelstva.