„Na jednu stranu je to radost, protože generální opravu vozovky jsme si po letech útrap na silničářích vybojovali. Je to ovšem také starost. Do půlky vesnice nelze vjet a zejména přespolní lidé tady často bloudí. Když už do vesnice vjedou, tak potom nevědí, jak dál,“ uvedla starostka Dobřenic Otilie Chlapková. Dodala, že místní by měli mít informací o uzávěrách a objížďkách dostatek. „Do každého domu šel můj osobní dopis, hlášení se objevilo v místním rozhlasu a informace jsou také na vývěskách,“ doplnila představitelka ob­ce.

Do Dobřenic se v současnosti lze dostat od hradecko–chlumecké silnice I/11. Ale jen na kraj obce a dál po svých. Nebo od Osiček dlouhou objížďkou přes Rohoznice a Pravy na Pardubicku, tedy cestou, která dvakrát protíná dálnici D11. Touto trasou se lze dostat jen do středu obce, ale dál už ne. Mnozí lidé však dlouhou objížďku nechtějí absolvovat a od Osiček do Dobřenic jedou na vlastní riziko po polní cestě, která dostala teprve minulý týden zpevněný povrch.

Byla však vybudována proto, aby se do obce dostaly v době uzávěry autobusy. Pro ostatní motoristy zde platí zákaz vjezdu. „Lidé tady běžně jezdí, tomu nezabráníte,“ tvrdí starostka.

Za pravdu jí dává i komisař Stanislav Blažek z hradeckého dopravního inspektorátu policie. „To by tam naši kluci museli být 24 hodin. Veškerý provoz jsme tam pustit nemohli, cesta na to nemá parametry,“ vysvětlil Blažek.

„Už se těšíme, až to všechno skončí. Osm let je vesnice rozkopaná, dělala se elektřina, voda, plyn, kanalizace a jezdily tady náklaďáky při výstavbě dálnice. Lidé už mají hluku a prachu dost,“ tvrdí Otilie Chlapková.

Rekonstrukce průtahu obcí, který je součástí silnice II. třídy spojující Nechanice s dálnicí a Přeloučí, potrvá až do poloviny prosince. Rozdělena bude do dvou etap.