Jsme tu samé holky

„Já už tu pracuji tři roky,“ říká sedmatřicetiletá Petra, „v létě venku a mimo sezonu v krytém bazénu, který je teď přes prázdniny kvůli rekonstrukci zavřený.“ Petřina kolegyně Andrea sice na dobrušském koupališti pouze brigádničí, zato již pátým rokem. „Pracuji tu už od druháku na střední, lepší brigádu byste našli těžko,“ libuje si jednadvacetiletá brunetka. Práci si pochvaluje i Petra, v životě už vyzkoušela lecjaké zaměstnání, ale tohle jí vyhovuje zdaleka nejlépe. „Musí vás to bavit, asi jako každá ideální práce. Nejhorší je vydržet celý den v horku jen na břehu. My si totiž do bazénu v pracovní době jen tak skočit nesmíme, vykoupeme se leda tak večer před odchodem domů. Přesto trávím dny u vody a to má svoje kouzlo,“ vysvětluje volbu svého zaměstnání Petra.

Kromě Petry s Andreou mohou návštěvníci o prázdninovém volnu potkat na dobrušském koupališti ještě další tři plavčice. „Proč tu nepracují žádní kluci? Nevím, holky jsou prostě lepší,“ směje se Andrea.

Koupat se obě dvě chodí i ve volném čase a obě kupodivu zase do Dobrušky, dle vlastních slov se jim tam líbí a na tamní prostředí jsou zvyklé. Petra s rodinou ale ráda vyráží i jinam, hlavně kvůli atrakcím, které jí na jejím domácím koupališti chybí.

Letos bez nehody

Práce na koupališti ale nespočívá jen ve zdánlivém posedávání u vody, plavčík má velkou zodpovědnost, a proto jím nemůže být kdokoli. Pro tuto práci jsou nutné speciální zkoušky, kde se zájemci naučí technikám záchrany tonoucích a vyčerpaných plavců, poskytování první pomoci a dalším nutným znalostem. Platnost zkoušky se musí obnovovat jednou za dva roky, dle slov dobrušských záchranářek je však ony samy opakují každý rok.

Během letošní sezony ještě děvčata nemusela nikoho zachraňovat a obě doufají, že ani muset nebudou. Pokud by se však v Dobrušce přece jen někdo topil, snad ho uklidní fakt, že Petra s Andreou neustále ostřížím zrakem sledují vodní hladinu. Nejen v tomto ohledu jsou však plavčice svědomité. „Nechceme nic riskovat,“ vyjadřují se obě ke středeční situaci na plovárně, „například dnes jsme pro jistotu vyklidily bazén, ačkoli se pouze zatáhlo a několik minut pršelo, žádná bouřka nebyla. Nedávno jsme ale zažily zásah blesku přímo na vodní hladinu, naštěstí pouze do prázdného bazénu – opatrnosti zkrátka není nikdy dost.“

Lidí chodí méně

V poslední době lze na českých koupalištích potkat stále méně lidí. „Návštěvníků letos opravdu není tolik jako dřív, to jsme si potvrdily hlavně v červnu, kdy tu tradičně bývá nejvíc plno. Tento rok to ale bylo znatelně slabší,“ potvrzuje Petra. Něčemu takovému se lze jen těžko divit, stačí se podívat z okna a každý si hned domyslí, že za nižší návštěvnost může letošní ne zrovna letní počasí.

Jenže počasí pravděpodobně není jediným důvodem, proč se koupaliště potýkají s nižší návštěvností. „Přijde mi, že lidí je méně každým rokem, možná jezdí někam jinam, spíš jsou ale čím dál rozšířenější bazény na zahradách. Přitom plavání ve velkém bazénu se přece nic nevyrovná,“ uvažuje nahlas Andrea.

FILIP BALCAR