Štiplavý mráz a dvacet centimetrů sněhu pod nohama znepříjemňovaly život nejen návštěvníkům, ale i některým šermířům. „Vzal jsem si sice teplé boty, ale s koženou podrážkou, takže jsem bruslil víc, než bych chtěl. Zima byla překážkou spíš před bitvou, pak už na to nikdo nemyslel,“ prozradil organizátor dohalických bitev Daniel Richter z dětského kroužku historického šermu Tesák.

„Diváci tady viděli šermíře, kteří se ve skutečnosti nikdy nikde nepotkali, protože byli z různých období. Mohli obdivovat kvalitně vybavené vikingy, slovanské bojovníky z velkomoravského období i další bojovníky z třináctého, čtrnáctého a patnáctého století. Obdivovali i klasické barbary v kožešinách a ověšené kostmi,“ doplnil Daniel Richter.

Letošní bitva se od předchozích lišila. Děj totiž navázal na minulou, jež sice skončila vítězstvím královského vojska, které ale zároveň přišlo o pokladnu. V sobotu se bojovalo o ukořistěnou pokladnu, s níž barbaři přijeli na tržiště nakoupit různé zboží, ale král svoji kasu poznal…

To, že nešlo o rekonstrukci skutečné bitvy, nýbrž „pohádku“ v podání osmi desítek šermířů z celé republiky, nikomu z diváků nevadilo. „Bylo to zajímavé. O bitvě jsme se dozvěděli náhodou z novin, a tak jsme se pořádně oblékli, a přijeli se podívat. Synovi se nejvíc líbil šaman s dravým ptákem na hlavě, mě zaujalo obrovské nasazení všech bojovníků,“ sdělil jeden z návštěvníků David Mareček.

Podle pořadatelů nasazení vyplývalo z „mrtvého“ zimního období, takže šermíři byli na souboje hodně natěšení.

Jarní bitva z cyklu Proti všem, tedy husitská, se uskuteční 21. března v sousedních Mokrovousech.