„Zbytečně tím vyhrotil situaci, kdy již bylo po dlouhých a náročných jednáních konečně dosaženo dohody. Havránková snad již dostatečně prokázala, že jejím cílem není s pozemky spekulovat, ale hospodařit na nich,“ prohlásil Divíšek.

Uchytil se proti tomu ohradil. „Nenechám se urážet názory pana Divíška. Jen jsem vyjádřil svůj názor na věc. Rozhodně nehodlám dostavbu dálnice brzdit, pokud mě z toho chce někdo obvinit,“ reagoval Uchytil.

Havránková má za 10 hekatrů svých polí, ležících v trase posledních nedostavěných tří kilometrů dálnice před Hradcem dostat 250 hektarů jiných pozemků.
Uchytil vedle zkritizování tak velkorysé směny, která se může stát precedensem, poukázal ještě na další věc: Pole, které pro farmářku vybral Pozemkový fond, leží v těsném sousedství dálnice. Stát se tak prý okradl o velmi lukrativní parcely.

Rozporovat dohodu však nehodlá ani hejtman kraje Lubomír Franc. „Pozemkového fondu se zeptám, proč byly vybrány právě tyto lukrativní parcely. V dohodě mezi státem a Havránkovou je ovšem podmínka, že v případě, kdy by farmářka polnosti prodávala, má stát předkupní právo. To mě uklidnilo,“ uvedl hejtman.

Otázkou však je, za jakou cenu by stát tyto pozemky pak získal zpět. Podle informací Deníku za ceny „v čase a místě obvyklé“. Tedy za ceny mnohonásobně vyšší, než mají dnes.

Dohodu tedy kraj neohrozí, ale otázkou je, jak se zachová v květnu, až budou smlouvy připravené, samotný Pozemkový fond.
„Vláda dohodu neschválila. Pouze dala Pozemkovému fondu doporučení ke schválení,“ upozornil mluvčí fondu Michal Bureš.