V pátek 1. prosince odpoledne jednalo vedení Fakultní nemocnice v Hradci Králové (FN HK) s protestujícími lékaři. Přesčasy tady odmítla sloužit většina doktorů. „Nemocnice ani my neznáme podrobnosti dohody. Bez toho nelze činit jakékoliv kroky ani z jedné strany,“ řekl Deníku zástupce protestujících lékařů David Doležal z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN HK.

Podle něj vše záleží na tom, jak bude písemná dohoda vypadat. Minimálně na začátku prosince tak musí pacienti počítat s tím, že nemocnice funguje v omezeném režimu.

Psali jsme:

Na některých pracovištích nemocnice dojde k omezení části plánovaných operací a vyšetření.. Ilustrační foto.
Přesčasy odmítají stovky lékařů. Hradecká nemocnice ruší operace a vyšetření

Nemocnice ještě před dohodou mezi premiérem a protestujícími lékaři oznámila, že musí právě kvůli protestu omezit od prosince provoz. To se ale nemá dotknout akutní, centrové a onkologické péče. „Omezení neakutní, tedy plánované péče, je na pracovištích Fakultní nemocnice rozdílné, některá pracoviště fungují bez omezení. To se týká například operací srdce na kardiochirurgii,“ uvedl vedoucí komunikace FN HK Jan Špelda.

Podle něj většina pracovišť omezí svoji práci o 20 až 30 procent. Odkládají například plánované operace a vyšetření. „Pacienti jsou o odložení neakutních výkonů či vyšetření informováni průběžně telefonicky či písemně,“ vysvětlil Jan Špelda.

Lékař Marek Dvořák má za sebou v 37 letech tisícovku vzletů a tři tisíce pozemních výjezdů.
Kdyby se lidé nejdřív zamysleli, zásahů by ubylo, říká záchranář Marek Dvořák

Práci nemocnice začíná také komplikovat Covid-19. Nemocnice hospitalizovala kolem osmi desítek pacientů a přibývá také nemocných zaměstnanců. „To vede k dalšímu omezování neakutního provozu na některých pracovištích. Další případné omezení neakutní péče bude záviset na vývoji epidemiologické situace. 

Naděje na zlepšení situace přišlo ve čtvrtek. Na posledním jednání slíbil premiér Petr Fiala na odměny zdravotníků pro příští rok 9,8 miliardy korun navíc. Týž den také chválila Sněmovna v prvním čtení úpravu zákoníku práce, podle které by lékaři mohli opět sloužit čtyřiadvacetihodinové služby. Přestat má platit také nedávno přijaté ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo protesty lékařů. Vše ještě ale musí schválit v dalších čteních Sněmovna a následně Senát.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth