S poplatky v nemocnicích a u lékařů nic nesvedla ani výzva řady politiků a umělců k občanské neposlušnosti. Podepsal ji také Jiří Dienstbier, David Rath či režisérka Věra Chytilová.
„Zatím všichni zaplatili bez reptání. Až se tomu divím. Čekal jsem větší problémy,“ podivoval se pracovník informačního centra ve vestibulu hradecké fakultní nemocnice.
„Je to nekřesťanské,“ zanadával si 74letý Stanislav Kuběna, který od přepážky právě odcházel chudší o 30 korun.
„Není pravdou, že my důchodci jsme škaredili léky nebo že chodíme k doktorům zbytečně často, čímž poplatky ti pánové nahoře ospravedlňují. Víte, ke kolika lékařům musím chodit? K devíti,“ ukazuje důchodce kartičku se jmenovitým seznamem svých specialistů. „A ke každému z nich dvakrát až třikrát ročně. Víte, co to je v součtu peněz?“

Mýty a lži politiků

„Nedávno nám umřel syn, v 59 letech na rozedmu plic. Ležel tady v nemocnici dva a půl roku. Nedovedu si představit, jak bychom mohli platit 60 korun za každý den, který v nemocnici strávil,“ přidala se manželka Kuběny.
Zákon pro podobné případy opravdu nemá slitování. Dlouhodobě hospitalizovaní pacienti by měli vytáhnout z portmonky měsíc co měsíc 1800 korun. A když nakonec v nemocnici zemřou, dluh za „neukončený“ měsíc by za ně měli uhradit pozůstalí, až si přijdou pro věci.

Po smrti dlužníkem

„Bylo by to jinak na dědickém řízení,“ uvedl náměstek ředitele fakultní nemocnice Jiří Ropek.
Zmatky kolem poplatků způsobuje především skutečnost, že každé zařízení, dokonce i každý lékař na jedné poliklinice zvolil odlišný způsob vybírání poplatků. Někde mají automaty, jinde se platí na přepážkách.
Lidem pak víc než samotné platby včera vadilo, že musejí obětovat čas i nervy při čekání.
O šedesát korun je po včerejšku lehčí třeba peněženka Sylvy Horákové ze Svitav. Dcera dostala zánět středního ucha, takže návštěva lékaře byla nevyhnutelná. Za ošetření zaplatily 30 korun a za recept v lékárně stejnou částku. Čekárna na začátku ordinačních hodin byla úplně prázdná, lékařka však přišla o 35 minut později z nemocnice, kde řešila jiný případ, což čekající přijali s velkými rozpaky.
„Poplatek za ambulantní ošetření jsme neplatily v ordinaci, ale musely jsme jít přes parkoviště do nemocnice, kde je centrální pokladna,“ popsala ranní peripetie Horáková.
Soukromí lékaři vybírají desátky přímo v ordinacích a místo léčení pacientů tak obíhají kolegy kvůli rozměnění velkých bankovek. Někteří si dokonce pořídili prasátko, kam lidé vhazují peníze sami.
„Placení je ale v klidu. Nikdo se na nás nezlobí,“ uvedl praktický lékař z Týniště nad Orlicí Dimitrios Kačeras.

Lékaři vs. peníze?

„Nelíbí se mi však, že jako zdravotníci máme přijít s pokladnou do styku. To by se dalo vyřešit i jinak,“ posteskla si lékařka Eva Matyášová z chirurgické ambulance na hradeckém předměstí.
Další lékaři se zase stěžovali, že je vyřizování poplatků zdržuje od práce.

Hradit či nikoliv: Za co, kolik a kdy?

30 korun za návštěvu u lékaře (viz níže)
30 korun za výdej léku na předpis
90 korun za návštěvu pohotovosti
60 korun za den pobytu v nemocnici (první a poslední den se počítají jako v součtu jeden celý den). Tento poplatek se nehradí, pokud je pacient „na propustce“, při poskytování jednodenní péče na lůžku nebo jedná-li se o pobyt pacienta ve stacionáři
Kdy a kde se poplatek 30 korun hradí:
u praktického lékaře, dětského lékaře, gynekologa
u ambulantního specialisty
u klinického psychologa, klinického logopeda a zubaře
POZOR: Poplatek se vztahuje i na vyžádané klinické vyšetření, ambulance nemocnic (za pohotovost ale 90 korun) i za návštěvu lékaře doma u pacienta
Poplatek se naopak nehradí, když:
není provedeno klinické vyšetření
jedná se o preventivní prohlídku (například těhotenské prohlídky, pokud si ale těhotná zlomí nohu, tak na chiruurgii ano)
jedná se o laboratorní a diagnostické vyšetření
jde o některé zvláštní úkony – dispenzární péči (u nemocných dětí a těhotných žen), hemodialýzu nebo dárcovství krve
Do ochranného limitu 5000 korun se započítávají:
doplatky na léky (ale jen za ty nejlevnější na trhu), poplatky 30 korun za návštěvu u lékaře a poplatky 30 korun za výdej léku
…a naopak nezapočítávají:
doplatky na některé léky, doplatky na zdravotnické prostředky vydané na poukazy, poplatek 90 korun za pohotovost a poplatek 60 korun za pobyt
 

První novoroční mimina na východě Čech zaplatí také

Šedesát korun za každý den strávený v porodnici, a to celé ještě krát dvěma za vlastní maminku.
Smířit s poplatky se jako první ve východních Čechách museli rodiče Emy Špačkové. Na svět přišla v hradecké fakultní nemocnici v 1.56 hodin po silvestrovské půlnoci, vážila 3040 gramů a měřila 48 centimetrů.
Stejně jsou na tom i rodiče Adriany Hruškové a Kvida Stratílka, kteří na Nový rok nad ránem spatřily světlo světa v náchodské nemocnici.
„Když maminka přišla do porodnice na Silvestra, tak se na ni poplatky ještě nevztahovaly. Počítat se začaly až úderem půlnoci,“ uvedl Miroslav Švábl, ředitel náchodské nemocnice.
V Pardubickém kraji drží primát Michaela Nekvindová z Borové u Poličky. Narodila se ve Svitavách na Nový rok v 6.45 hodin.