„Po odevzdání příkladů jsem neměl dobrý pocit. Ale podle výsledků všech soutěžících se zdá, že tento ročník byl výjimečně náročný. Jsem rád, že to takto dopadlo," řekl úspěšný student.

Nebyl to jediný úspěch pětičlenného českého týmu. Stříbro vybojoval také Jiří Guth Jarkovský z českobudějovického Gymnázia Jírovcova, bronzovou medaili  si přivezl Jakub Rösler z pražského Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského. Další dva členové družstva obdrželi čestná uznání za úspěšné řešení.

Soutěže v kazachstánské Astaně se zúčastnilo 374 studentů z 83 států. Organizátoři pro ně připravili tři úkoly a experimentální úlohu zabývající se dvojlomem a polarizací světla.

Nejlepšími řešiteli se stali asijští účastníci. Z evropských zemí bylo nejúspěšnější Rumunsko na 11. místě, český tým obsadil 35 příčku.

Závěrečné nominační testování nejlepších českých středoškoláků i přípravu na prestižní mezinárodní soutěž pořádala katedra fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK), která o výsledcích soutěže informovala na svých webových stránkách.

„Ačkoliv všech pět českých soutěžících bez diskuse prokázalo znalosti a experimentální dovednosti na mnohem vyšší úrovni, než by odpovídalo současným středoškolským požadavkům, světová špička je dnes ještě dál," konstatoval Jan Kříž z hradecké univerzity, který byl vedoucím české výpravy.

Ve zprávě na stránkách UHK  také uvedl, že i díky přípravě, kterou pořádala zdejší přírodovědecká fakulta, byli čeští studenti v porovnání s ostatními týmy výrazně lepší v experimentální části soutěže.

Příští ročník olympiády se koná v indické Bombaji. Češi si z dosavadních ročníků přivezli celkem 68 medailí.