Rušno bylo v noci na včerejšek také na česko – polském hraničním přechodu nedaleko Králík. Uvítat přistoupení České republiky a Polské republiky k Schengenskému prostoru přišlo kolem dvou set lidí. Absolutní většinu účastníků přitom tvořili Poláci, z české strany přišli pouze jednotlivci. Příjemnou atmosféru, která na hranici vládla, to ovšem nijak nepoznamenalo.

Účastníci oslavy se stali svědky posledního hlášení dozorčích služeb na české i polské straně hranice nadřízeným, nechybělo slavnostní stříhání pásky, ohňostroj a šampaňské. Někteří z přítomných využili ještě před půlnocí možnost nechat si do pasů dát poslední razítka. Pro prvního řidiče, který po půlnoci přejel hranici z polské strany, byl připraven pamětní certifikát. O pásku, která byla o půlnoci na hranici stříhána, byl mezi přítomným velký zájem. Mnozí si z ní odnesli na památku alespoň kousek.

Jak potvrdil jeden z účastníků, vzdáleně to připomínalo legendární bourání berlínské zdi. Mezi těmi, kterým připadla čest stříhat pásku, byla i starostka Králík Jana Ponocná. „Poláci připravili všechno opravdu perfektně, musím přiznat, že jsme měli málo informací a akci jsme trochu podcenili,“ uvedla. „To, že na půlnoc ze čtvrtku na pátek polská strana něco připravuje, jsme se dozvěděli až v průběhu dne, v kontakt jsme vstoupili až na poslední chvíli se snahou, abychom tam měli alespoň nějakou účast,“ řekla včera Deníku starostka Králík Jana Ponocná s tím, že na větší propagaci už nebyl čas. Mnoho se nezmění Jak starostka dodala, město mělo informaci pouze o akci, která se na hranici chystala na včerejší dopolende na úrovni krajů. „Nechtěli jsme ji nějak dublovat, iniciativa Poláků nás trochu zaskočila.

Ovšem to, kolik je na hranicí lidí z české a polské strany, nikdo neřešil, vládla krásná atmosféra, bylo to velmi příjemné. Pro nás se ale mimo toho, že nebudeme na hranici ukazovat doklady, moc nezmění. Přeshraniční styk tu už probíhá mnoho let, lidé už jsou zvyklí se pohybovat po obou stranách hranice,“ dodala. Zatímco půlnoční slavnost na hranici měla ráz lidové spontánní veselice, včera dopoledne se na hraničním přechodu odehrály spíše oficiality. Sice za účasti celebrit, ovšem bez většího zájmu veřejnosti. Nejvyšší představitele krajů ležících po obou stranách hranice doplnili také někteří poslanci parlamentu a starostové několika obcí. Stříhalo se podruhé, krásnou pásku zdobily symboly krajů, republik i Evropské unie.