V lapidáriu královéhradeckého Muzea východních Čech je do začátku února příštího roku k vidění na tři tisíce vánočních ozdob nejen z Čech.

„Doma ve Smiřicích je mám uložené v popsaných krabicích, orientačně tedy vím, kde co mám. Na přípravě této prezentace jsem pracovala letos v létě o prázdninách. Připravila a očíslovala jsem vše potřebné. Samotná instalace v lapidáriu pak trvala deset dní," dodala Věra Dvořáčková, která v muzeu pracuje jako konzervátorka.

V expozici najdete vánoční ozdoby z českých i německy mluvících zemí, z Ruska, ale například i z let válečných. Mezi nejstarší zde vystavené patří německá nitěná hvězda s andělíčkem z přelomu 19. a 20. století. Obdivovat můžete, ale také nazdobené vánoční stromečky, které sem byly dopraveny z Městských lesů nebo nasvícené betlémy.
„Lidé se u nás zcela jistě dobře vánočně naladí. Mohou tu vidět ozdoby ze skla, vaty, papíru, vosku, ale i kovu," přiblížila ředitelka muzea Naďa Machková.

„Líbí se mi tu, je to taková vzpomínka našich babiček a prababiček. Jen si vyberete ozdobu, která se vám líbí, otočíte se a hned vidíte jinou, ještě o něco hezčí," zhodnotila Marie Havlová z Hradce.

(ež)