Porodním asistentkám přibývá práce. Počet budoucích matek, které se rozhodnou rodit v pohodlí domova, rapidně stoupá.

V celé republice je přibližně deset odbornic, které asistují při domácích porodech. Na Hradecku takové služby neposkytuje ani jedna.

„Přesto se podle našich statistik v Česku loni doma narodilo 236 dětí. V roce 2006 to přitom byla méně než polovina,“ uvedla prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková.

Dodala, že tyto údaje jsou pouze orientační, protože žádná oficiální statistika domácích porodů neexistuje. Český ústav zdravotnických informací a statistiky každoročně zveřejňuje číslo přibližně o stovku vyšší. Jsou v něm zahrnuty i porody uskutečněné mimo porodnici neplánovaně.

Jindřich Tošner, přednosta porodnické a gynekologické kliniky hradecké fakultní nemocnice, kde se každoročně narodí kolem 2400 dětí, se staví zásadně proti tomuto trendu. „Porodní asistentky nemají v případě náhlých komplikací možnost ani prostředky, jak problém řešit,“ zdůvodnil stanovisko své i celé České gynekologické a porodnické společnosti.

Upozornil, že komplikace se těžko předvídají a při záchraně života rozhodují minuty. Na žádný případ problematického domácí porodu v Hradci si však nevzpomíná.

Nejčastějším důvodem, proč se budoucí matky rozhodnou porodit doma, jsou špatné zkušenosti s nemocnicemi, neosobní přístup zdravotního personálu. „Práci porodní asistentky pojišťovna nehradí. Podle rozsahu služeb stojí kolem osmi až deseti tisíc,“ dodala Königsmarková.

Přednosta porodnice Jindřich Tošner tvrdí, že i na jeho klinice se snaží rodičkám vyjít vstříc, navodit tu domácí atmosféru a nabízejí jim různé pomůcky.

Komplikací může být i přihlášení dítěte na matriku. V Hradci by s tím problém být neměl. „Hlášení o narození dítěte doma vyplní porodní asistentka a může nám je přinést otec,“ řekla Marie Kohoutová z hradecké matriky.

Lenka Kašparová