K místu se dostanete pešky po asfaltové cestě, která vede z Malšovic nebo zde staví autobus městské hromadné dopravy číslo devět.

Pohřbít psa, kočku či jiné drobné zvířectvo zde může každý, kdo o tuto službu požádá. „Podle našeho ceníku si žadatel objedná u správce Naturálního pohřebiště domácích zvířat hrob a termín, kdy by se měl pohřeb konat. Dalším důležitým dokumentem je doklad od veterinárního lékaře, kterým majitel doloží, že zvíře nemělo žádnou infekční chorobu,“ uvedla Jiřina Brožová ze Správy městských pohřebišť.

Na rozlehlé ploše je v současné době pohřbeno sedm set padesát pět domácích mazlíčků. Podle Jiřiny Brožové lze na pohřebiště umístit zvíře do velikosti maximálně psa. „V Malšovicích se pohřbívají například také andulky nebo v poslední době domácí zakrslí králíčci,“ dodala Jiřina Brožová.

Pohřeb probíhá za účasti majitelů zvířete v domluvený termín. Je možné uložit mazlíčka s oblíbeným polštářem nebo třeba v dřevěné rakvi. To už záleží na vkusu každého člověka. Je důležité, aby případná schránka či rakev byla z přírodního, rozložitelného materiálu. To znamená, že pohřbít psa v oblíbeném plastovém pelechu správce pohřebiště povolit nemůže.

Cena za práci a nájem se liší podle velikosti hrobu a také podle ročního období, ve kterém se zvířectvo pohřbívá. Pří kopání hrobu v zimním období při promrzlé zemi nad dvacet centimetrů a při pohřbu konaném po čtrnácté hodině je účtován příplatek ve výši dvaceti procent. Při pohřbu konaném ve dnech pracovního volna je účtován poplatek ve výši padesáti procent.

Ceník pohřebiště
Hloubka výkopu 0,6 metru
délka 0,3 m, šířka 0,3 m – 153 Kč
délka 0,4 m, šířka 0,3 m – 204 Kč
délka 0,5 m, šířka 0,3 m – 255 Kč
délka 0,6 m, šířka 0,5 m – 510 Kč

Hloubka výkopu 1 metr
délka 0,7 m, šířka 0,5 m – 595 Kč
délka 0,9 m, šířka 0,6 m – 918 Kč
délka 1 m, šířka 0,8 m – 1360 Kč
délka 1,3 m, šířka 0,9 m – 1989 Kč
délka 1,5 m, šířka 1 m – 2550 Kč

V ceně je pronájem místa na deset let, vykopání a uložení a služby spojené s nájmem.
Ptali jsme se v ulicích Hradce Králové: Využili byste hřbitova pro zvířata v Malšovicích?

Tomáš Konařík
Hradec Králové
Myslím si, že to není špatný nápad. Kdyby to nebylo předražené, tak bych tam psa nebo kočku pohřbil. Přece jen zvíře je člen rodiny.

Kamila Hošková
Hradec Králové
Tyto hřbitovy jsou spíše pro starší lidi, mladí na to příliš nedají. Na zvíře můžeme vzpomínat sami a nepotřebujeme k tomu konkrétní místo.

Radek Zeman
Hradec Králové
Podle mě to je dobrý nápad, protože mnoho lidí je na svoje domácí mazlíčky fixováno. Takhle je mohou aspoň často navštěvovat.

Fabiana Lankašová

Hradec Králové
Na hřbitově máme uloženého našeho pejska. Byl to člen rodiny, takže si naši úctu zaslouží. Alespoň můžeme být stále s ním.

Aleš Krupička

Hradec Králové
Zatím bych hřbitov pro zvířata nevyužil. Můj pes je mladý, takže jsem o tom ani nepřemýšlel. Možná v budoucnu bych ho tam uložil. (miw)