Možná následující řádky budou znít jako laciné „píárko“ novému českému metropolitovi, dosavadnímu královéhradeckému biskupovi Dominiku Dukovi.
Ale není tomu tak. Ohlasy čtenářů Deníku na jeho jmenování – tedy alespoň ty podepsané – jsou skutečně veskrze pozitivní. Je to pro nás obrovská čest, výborná volba, předhánějí se Východočeši v diskuzích na internetových stránkách Deníku.

Ostatně, za vše hovoří už internetová anketa Deníku. Přes tři čtvrtiny hlasujících Dukovo jmenování potěšilo. Antipatie vůči jeho osobě má pouze 12 procent čtenářů.

Zbylým „ateistům“ je Duka i celá katolická církev prostě jedno, nezajímá je. V české kotlině, kde žije jeden z nejateističtějších národů světa, je těchto 12 % lidí z tohoto úhlu pohledu až překvapivě málo.

„Jmenováním biskupa Duky arcibiskupem a primasem českým je rozvážným rozhodnutím Svatého otce. Sám jsem měl možnost setkat se s Msr. Dukou a úžasně na mne zapůsobil. Jsem na tuto skutečnost velice hrdý a přeji mu pevné zdraví k jeho krásnému poslání. Žehnej mu Bůh,“ napsal do diskuze například Jaroslav Míchal z Hradce Králové.

„Dominik Duka je výbornou osobností pro post primase české katolické církve. Na řadě konferencí prokázal svou erudovanost a hluboký vhled. Jeho názory jsou velmi uvážlivé. Zajímá se živě i o společenské dění, radosti i starosti lidí kolem sebe. Není pro něho problémem se například na hradeckém náměstí zastavit i s obyčejnými lidmi, podat ruku jako výraz přátelství a zajímat se o jejich problémy. Nejvíce si vážím toho, že umí nejen kultivovaně promluvit, ale především umí naslouchat jiným lidem. Přestože je hluboce přesvědčeným představitelem katolické církve, nikdy nezlehčoval názory příslušníků jiných denominací či uvážlivých ateistů,“ přidal se Čestmír Brandejs.

Gratulace ostatně Duka sbírá i od řady ateistů. „Nejsem fanda církve a jejích hodnostářů, ale fandím Dukovi. Je to sympatický člověk, má to v hlavě srovnané a hodí se na arcibiskupa. Tak ať se daří,“ blahopřál mu pisatel s přezdívkou Dukát.

Pravda, objevily se i negativní, leč povětšině vulgární a anonymní ohlasy. Vyjímáme jen pár těch slušnějších: „Nic proti Dukovi, ale každá víra je zhoubná, jakákoliv,“ myslí si jeden ze čtenářů.

„Historicky přinesla římskokatolická církev a Němci našemu národu jenom zlo. Kvůli moci a majetku vraždili, a to i ostatní katolíky. Nesnesou se s islámem, Židy, ani s pravoslavnou církví, byť se o to papež Jan Pavel II. snažil. To co je v nich zakořeněno, nezmění Duka ani Papa Ratzi. Stejně nás za pár roků převálcuje islám a všichni budeme trpět za to, co zde 1000 let katolíci páchali,“ dodal čtenář s charakteristickou přezdívkou Atheista.