Celkové náklady na stavbu domova pro seniory v Novém Bydžově se odhadují na 234 milionů korun. Investorem nového zařízení pro seniory je město, na stavbu dá částku do 81 milionů korun. Více než třetinu výdajů - 80 milionů korun ve dvou splátkách, uhradí kraj.

„Potřeba zvyšování kapacit či výstavba nových domovů pro nejstarší obyvatele regionu je naší dlouhodobou prioritou, o kterou usilujeme i ve spolupráci s městy a obcemi. Nejaktuálnějším příkladem takové spolupráce je potvrzení příslibu finančního příspěvku na stavbu nového domova pro seniory v Novém Bydžově,“ uvedl v tiskové zprávě kraje hejtman Martin Červíček.

Budova novobydžovské interny
Novobydžovská interna vkročí do 21. století, za 88 milionů korun

Na domov pro seniory městu přispěje kromě kraje také stát. Státní dotace z Národního plánu obnovy pokryje necelou třetinu výdajů, zhruba 73 milionů korun. „Tato funkční finanční synergie stát – kraj – město přináší vidinu toho, že v budoucnu v našem regionu vzniknou další podobné projekty na výstavbu domovů pro seniory,“ vysvětlil hejtman.

Aktuálně fungují v blízkosti Nového Bydžova krajské domovy pro seniory v Humburkách či Chlumci nad Cidlinou. „Otevřením novobydžovského domova se dokončí portfolio péče o seniory v našem městě. Nové zařízení svým klientům v budoucnu zajistí komplexní potřebnou péči, a to v podstatě v domácím prostředí,“ uvedl starosta města Pavel Louda.

Angiosystém.
FOTO: Fakultní nemocnice získala nové přístroje za desítky milionů korun

V novostavbě vznikne 44 pokojů, z toho 37 pokojů bude jednolůžkových a sedm dvoulůžkových. Celková kapacita domova bude 51 lůžek. Většina pokojů bude jednolůžkových a každý pokoj bude mít svou koupelnu se sociálním zařízením a kuchyňskou linkou. Součástí projektu je také kompletní venkovní zázemí se zelení, chodníky a parkovací plochy.

Stavba bude energeticky nenáročná, její provoz by tedy měl přinést významné úspory. Domov bude sloužit těm seniorům z okolí, u nichž není možné zajistit jejich péči v domácím prostředí.

Královéhradecký kraj pokračuje v budování nových kapacit pobytových zařízení pro seniory. Loni otevřel domov v Žacléři, který pečuje o 52 klientů. Ještě dříve rozšířil kapacitu o 24 lůžek domova se zvláštním režimem v Borohrádku. V budově bývalé nemocnice Opočno dokončil společnou akci Opočna a Dobrušky, jejímž výsledkem je 47 nových lůžek v novém domově pro seniory. V současnosti kraj připravuje velkou investici do výstavby domova pro seniory ve Vrchlabí za 365 milionů korun. Stavba by mohla začít ještě letos.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Nový Bydžov výrazně zdražil parkování v centru, chce tak regulovat počet aut

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth