Většina oslovených ředitelů domovů důchodců (DD) se však shoduje, že stanovit průměrnou čekací dobu je velmi obtížné. V první řadě nerozhoduje místo v pořadníku, ale bere se ohled na potřebnost u jednotlivých žadatelů.
„Nejsem schopný říci, jak dlouho se průměrně čeká. Především bereme ohled na potřebnost u konkrétního klienta. Na takové případy musíme reagovat přednostně a zákon o sociálních službách nám tuto možnost zohlednit individuální podmínky u klienta dává,“ říká Josef Bičiště, ředitel DD v Humburkách na Novobydžovsku.

„Nedá se přesně říci, jaká je průměrná čekací doba, záleží na které oddělení a na zdravotním stavu. Průměrná čekací doba se dá přibližně odhadnout asi na dva až tři roky,“ uvádí ředitel hradeckého DD Martin Dürrer.

Na ubytování v hradeckém domově důchodců v současné době čeká 1500 klientů, v černožickém DD 150. V Humburkách mají momentálně na stole přes osmdesát žádostí. V chlumeckém domově evidují od 1. ledna minulého roku 175 nových žádostí. V pořadníku však zůstávají i žádosti, které domov převzal z agendy Krajského úřadu.

Lidem v domovech pro seniory musí ze zákona zůstat 15 procent důchodu. Z toho hradí doplatky za léky a také za zdravotnické prostředky, jako jsou třeba pleny. Od ledna musí z této částky platit také poplatky za recept a za návštěvu u doktora. Někteří se tak mohou dostat do finanční tísně.

„Ten problém tady je, posílali jsme statistiku na ministerstvo sociálních věcí, které bude údaje vyhodnocovat. Po první čtvrtině je ještě příliš brzo na vyhodnocení, musíme počkat až na druhé a třetí čtvrtletí roku,“ uvádí ředitel Domova důchodců Humburky Josef Bičiště.

V chlumeckém domově zatím podobné problémy nezaznamenali. „Že se potýkáme s doplatky za léky, to už je celá léta, takový problém je všude,“ přiznává ředitelka Domova důchodců „V Podzámčí“ v Chlumci nad Cidlinou, Jana Šimečková.

Lukáš Holeček