Většinou se zhruba rok dlouhým čekáním musejí počítat zájemci o místo v domovech důchodců na Hradecku. Přestože to není zrovna krátká doba, oproti dobám minulým se lhůty výrazně snížily.

„Pamatuji se, že před deseti lety nás zařazovali do pořadníku s tím, že místo by mohlo být tak do tří let,“ vzpomíná Eva Fojtiková, která tehdy zařizovala domov důchodců pro svoji tchyni.

V nevýhodě však bývají muži. Pro ně je vyhrazeno méně míst než pro ženy, a tak často musejí počítat ještě s delší čekací lhůtou, než je obvyklé.

V dnešní době mají senioři kromě ubytování a stravy možnost vybrat si i z bohaté nabídky, jak trávit svůj volný čas. „Pořádáme pravidelné týdenní akce a na každý měsíc plánujeme různé exkurze, výlety nebo kulturní programy,“ říká Jana Cabadajová, ředitelka Domova důchodců v Podzámčí Chlumec na Cidlinou.

Dědové a babičky tak mohou zhlédnout divadelní představení, poslechnout si koncert nebo zajít na pedikúru či muzikoterapii. Výběr je v současnosti nepřeberný. Některé z domovů důchodců nabízejí seniorům i „sportovní“ aktivity. Nedávno vzniklo v areálu hradeckého domova hřiště na pétanque.

Změny doznalo také samotné ubytování. Většina pokojů je již dvoulůžková či jednolůžková s vlastní toaletou a koupelnou. Tam, kde zatím tento komfort chybí, se snaží dohnat, co se dá.

„Nyní jsme schopni poskytnout služby osmdesáti seniorům. Ti žijí v dvoulůžkových, třílůžkových a jednom pětilůžkovém pokoji. Nově vznikající budova však nabídne již pouze dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením,“ vysvětlila stávající situaci ředitelka domova důchodců v Černožicích Jaroslava Fiedlerová.

Kolik stojí seniora život v domově

V okrese Hradec Králové se nachází pět domovů důchodců. Své služby nabízí i jeden soukromý penzion v Nechanicích.
Ze zákona si pobytové sociální zařízení, mezi něž domovy důchodců patří, kromě měsíčních poplatků za ubytování, stravu a další doplňkové služby bere i příspěvek na péči.
Domov důchodců Hradec Králové:
√ kapacita – 359 míst
√ cena (dvoulůžkový pokoj s příslušenstvím a strava na 31 dní) – 8308 korun

Domov důchodců Chlumec n. C.:
√ kapacita – 124 míst
√ cena (dvoulůžkový pokoj a strava na 31 dní) – neuvedeno

Domov důchodců Třebechovice p. O.:
√ kapacita – 48 míst, nová budova dalších 20 míst
√ cena (pokoj první kategorie a strava na 31 dní) – 8463 korun

Domov důchodců Černožice:
√ kapacita – nyní 80 míst, s přístavbou nabídne kolem 100 míst
√ cena (dvou nebo třílůžkový pokoj a strava na 31 dní) – 8246 korun

Domov
důchodců Humburky:
√ kapacita – 47 míst
√ cena (dvoulůžkový pokoj a strava na 31 dní)– 8091 korun

Soukromý penzion pro seniory Nechanice:
√ kapacita – 54 míst
√ cena – vstupní dar 20 tisíc korun, strava a ubytování ve dvou či vícelůžkovém pokoji pro seniory s lehkou závislostí na cizí pomoci – 15 720 korun (v ceně je zahrnut také státní příspěvek na péči)