Další krok k předání domovů důchodců do rukou obcí a jiných osob je na světě! Zastupitelstvo kraje schválilo na včerejším zasedání kritéria výběrového řízení, která bude muset splňovat každý zájemce o provozování těchto zařízení.
 
„Netýká se to však obcí, jež přistoupí k převodu objektů pod vlastní správu. Tam bude kontrola dodržování kritérií fungovat cestou inspekce podle zákona. Stanovené podmínky se týkají až dalších fází, které budou následovat, pokud si zařízení obce nepřevezmou,“ vysvětlil náměstek hejtmana Miloslav Plass.
Doplnil, že obcí, které převezmou domovy důchodců pod svou správu, je menšina. „Zatím máme souhlasné vyjádření od Hradce Králové a Chlumce nad Cidlinou. Z šestnácti zařízení se nám v nejlepším případě podaří převést asi pouhých pět,“ upřesnil Miloslav Plass.
 
Podle slov starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslava Uchytila bude chtít město před převodem znát veškeré podrobnosti celého procesu. „Nebudeme kupovat zajíce v pytli. Chceme dopředu vědět v jakém stavu jsou budovy domovu důchodců, a samozřejmě budeme požadovat, aby nám byly předány oba objekty ve stoprocentním stavu,“ poznamenal Miroslav Uchytil.
 
Vzápětí dodal, že už nyní má město přehled o investicích, které by měl stihnout provést kraj. „Nechceme hned zpočátku zmrazit už dřív plánované akce města jen proto, že domov důchodců není v bezvadném stavu,“ podotkl. Hradecký magistrát už návrh na převod domova důchodců pod vlastní správu schválil na zasedání rady. „Pokud se vyjádří kladně i zastupitelstvo města, tak bychom začali řešit podrobné podmínky převodu. Nemělo by se to však v žádném případě výrazně dotknout zaměstnanců domova důchodců ani seniorů,“ uzavírá náměstek primátora Martin Soukup.