Bitevní pole připomínal v úterý velký sál Adalbertina. V šicích proti sobě stáli hradečtí zastupitelé, kteří měli rozhodovat o prodeji devětatřiceti starších domů v centru města, a téměř tři stovky jejich nájemníků.

„My jsme vás volili. Jste sprostí zloději. Chceme, abyste odešli,“ pokřikovali lidé.

Souboj nakonec po třech hodinách vyzněl nerozhodně. Zastupitelé sice odsouhlasili, že se město domů zbaví, ale vládnoucí koalice tvořená ODS, Hradeckým demokratickým klubem a Volbou pro město se neshodla na cenách.

„Pravděpodobně budeme muset udělat to, čemu jsme se chtěli vyhnout. Utratíme městské peníze, necháme udělat na domy znalecké posudky a pak se budeme bavit o tom, jestli slevíme nebo ne. Rozhodovat se bude nejspíš až v září,“ uvedl hradecký primátor Otakar Divíšek.

Vedení města původně předpokládalo, že prodejem domů získá až 600 milionů korun a větší část peněz použije na stavbu koupaliště.

Radní zastupitelům doporučili ceny od 15 do 25 tisíc korun za metr čtvereční podle lokalit. Proti se ale postavili obyvatelé domů, kteří včera dost hlasitě požadovali po městě slevu. „Je to diskriminace. Byli jsme připraveni si byty koupit při privatizaci, ale to jste prohlásili, že se tyhle domy nikdy prodávat nebudou. Za dvacet let do nich město neinvestovalo ani korunu až na opravu balkonů, které byly v havarijním stavu. Všechno jsme jinak platili my,“ řekl Petr Čožík z Gočárovy třídy. Podle Jiřího Vyšohlída by lidé měli domy na starém městě dostat zcela zdarma. „Jenom nejnutnější rekonstrukce nás totálně zruinuje. Na stranu nájemníků se postavily také opoziční strany ČSSD a KSČM.