„Proč máme městu sponzorovat stavbu koupaliště nebo opravu stadionu? Je to nehoráznost,“ naříkají zoufalí obyvatelé devětatřiceti domů v nejstarší zástavbě, které chce radnice nyní prodat. Nelíbí se jim především výše navrhované ceny, která často neodpovídá technické kvalitě objektů.

„Kde mám vzít téměř dva miliony na byt? Mybychom je měli dostat za symbolickou cenu. Vždyť nebýt nás, tak už to spadlo. Před lety jsme při rekonstrukci zjistili, že jsme na oknech neměli překlady. Neustále bojujeme s vlhkostí, do sklepa musíme v holínkách,“ uvedla Jarmila Vlčková z Rokitanského ulice.

Město bude podle současného návrhu rady požadovat 15 až 25 tisíc korun za metr čtvereční. Nejvíce peněz by měli platit právě obyvatelé historického centra města.

Starousedlíci chtějí proto v úterý oslovit hradecké zastupitele, aby nechali vypracovat posudky na jednotlivé domy a nestanovovali ceny pouze podle lokalit.

„Nedokážu si představit, že si nás koupí někdo třetí. Co když to bude vydřiduch, vypne nám vodu a elektriku a bude chtít nehorázný nájem?“ přemýšlí nahlas Vlčková.

Radnice ale ze svých pozic slevit nehodlá. Prodejem budov chce vydělat 550 až 600 milionů korun. „Když je prodáme za poloviční cenu, tak město přijde o čtvrt miliardy. Ceny nejsou tržní, ale dvoutřetinové. Nikoho ke koupi nenutíme, zůstane dál v režimu regulovaného nájemného,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.