Tak dlouho by totiž mělo trvat další kolo diskusí o výši slevy z prodejní ceny, kterou město lidem slíbilo. Zastupitelé v úterý odmítli schválit návrh na „odpustek“ ve výši 50, 30 a 20 procent.

„Snad se v koalici na nějaké slevě dohodneme. Na zastupitelstvu se k tomu vrátíme. Ale v dubnu to nebude, nejdřív v květnu,“ potvrdil primátor Otakar Divíšek.

Zastupitelé však schválili podmínky prodeje, kterému podle vedení radnice nic nebrání. „Bude to však za cenu obvyklou podle znaleckého posudku. Už jsme takhle jeden dům v Rokitanského ulici prodali. Nová majitelka dokonce zaplatila za jednoho z nájemníků vysoký dluh na nájemném,“ řekla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

Základní podmínkou transakce je prodej celého domu. „Nájemníci mají tři možnosti. Buď si všichni koupí svůj byt, nebo dům prodáme právnické osobě složené z většiny nájemníků. Může to být také fyzická osoba s písemným souhlasem většiny lidí v domě,“ dodala náměstkyně Finfrlová.

Radnice hodlá domy prodat ještě do komunálních voleb v příštím roce. „Hlavní motivací není financování výstavby koupaliště, protože prodáváme i další majetek za zhruba 350 milionů. Jde o to, že bytový fond je zanedbaný a město nemá na opravy domů peníze,“ dodal primátor.

Hradec domy v centru neprodal. Zastupitelé se neshodli na slevě

Prodej čtyř desítek domů v Hradci se opět nezdařil. Zastupitelé neprosadili slevu 50, 30 ani 20 procent a transakci odložili. „Byla to strašná fraška. Ti pánové už tam dávno nemají co dělat,“ povzdechl si Milan Zeman, když včera opouštěl schůzi hradeckých zastupitelů v Adalbertinu.

Řadu let bydlí na náměstí Jana Pavla II., a tak patří mezi „vyvolenou“ skupinu obyvatel, jejichž čtyř desítek domů a bytů se hodlá zbavit hradecká radnice. Se záměrem prodeje přišlo město už vloni v létě. Ani včera se ale zastupitelé nedokázali shodnout na slevě z ceny, kterou radnice lidem slíbila.

„V prodávaných domech bydlí většinou starší lidé a jejich se kvůli téhle situaci a nejistotě výrazně zhoršuje. Řada lidí už je dokonce po smrti. Je to hodně smutné,“ říká předseda Hradecké občanské iniciativy Pavel Raiter. Atmosféra v Adalbertinu byla velmi bouřlivá. Zoufalí lidé si nebrali servítky. Z davu se občas ozvali i velmi ostré nadávky.

„Vyrostla z vás šlechta a o obyčejné lidi nemáte zájem. Jste slizouni, nic jiného. Podvodníci, zloději, necitové,“ zaznělo v sále. Když se primátor Otakar Divíšek pokoušel dav uklidnit, vyslechl si své. „Topolánek hadr!“

Největší bouři nevole sklízeli zastupitelé za ODS, kteří navrhovali slevu 30 procent. Aplaus si naopak vychutnávali sociální demokraté, kteří nejprve požadovali úplné zrušení prodeje a poté slevu z původních v průměru dvaceti tisíc korun za metr čtvereční na šest tisíc.

„Tohle divadlo je zbytečné. Podle důvodové zprávy už je rozhodnuto. Je tam napsáno, že pokud neschválíme prodej, dojde k výpadku 350 milionů korun z rozpočtu, což odpovídá slevě čtyřicet procent. S tím se ale nesmíříme,“ uvedl například Petr Luska (ČSSD).

Zastupitelé se nakonec neshodli na 50, 30 ani 20 procentech slevy, kterou jim doporučili městští radní. Schválili pouze pravidla prodeje a transakci odložili.

„Pokud nedojde k prodeji za rozumnou cenu, bude to po deregulaci nájemného ještě horší. Potom asi půjdeme z Hradce pryč,“ řekl Josef Vančata z Gočárovy třídy.