„Chlupaté“ barety ze Strakonic, kabáty, paleta, kožichy, to byly jen některé hity, které táhly do módního domu Don na tehdejší Leninově třídě v Hradci Králové. Začal se stavět před půlstoletím a první nakupující přivítal 25. září 1974. Podle dobového tisku jim za prvních pět let existence prošlo jeden a tři čtvrtě milionu zákazníků.

„Don byl nejvyhlášenější v celých východních Čechách, jezdili sem i Pražáci, Němci, Sověti. Němci kupovali hlavně kožené výrobky,“ vzpomíná bývalá prodavačka Donu Věra Melounková.

Vybavuje si přitom i komické situace, když si méně jazykově vybavené prodavačky s nimi dorozumívaly, jak se dalo, ale domluvily se vždycky. Na dotaz, o jaký materiál jde, tak třeba i bučely a chrochtaly, aby vysvětlily, že se jedná o hovězinu či vepřovici.

Prodavačky a učenky v roli modelek

V přízemí Donu se dokonce konaly módní přehlídky.

„Vybraly se učenky a prodavačky, které zboží předváděly, a na módní přehlídky se jezdilo i jinam,“ přidává další vzpomínku Věra Melounková, která působila v Donu od samotného počátku jeho existence až do konce.

Dříve prodávala ve Stylu, který lákal na dámský, pánský, dětský, pracovní textil i „luxus“ v obchodech na protější straně ulice.

„Když do Donu přišlo zboží, stály se fronty. Dole byly kožichy, klobouky, čepice, rukavice, šály a další textil. V prvním patře se prodávaly pánské obleky, kalhoty, košile, saka, kabáty, ve druhém patře bylo dámské oddělení a nahoře učňovské středisko, kanceláře a krejčovská dílna,“ vypráví dále.

Je libo zkrátit nohavice?

Tam se oděvy opravovaly, zákazník si mohl nechat nakoupené zboží zkrátit či jinak upravit a došívaly se tu také pánské obleky.

Zboží do Donu dodávala například Kara, Triola, Kras Brno, Oděvní závody Prostějov, Tonak či Makyta Púchov.

„Já jsem prodávala kožichy. V nabídce byly umělé kožichy, z nutrie, lišky, bizamové - z ondatry, z dlouhosrstého a stříhaného králíka, mongolského psa, americké a australské vačice, velurové kabáty uvnitř s beránkem. Velkým hitem byla kožešinová paleta,“ dodává bývalá prodavačka.

Vzpomíná si také na první velkou moderní prodejnu potravin v Hradci, kterou bylo Labe v Lipkách. Když se potom v roce 1981 na dohled hradeckého vlakového nádraží otevřel Prior, byl čtvrtým největším obchodním domem v tehdejším Československu. Podle Wikipedie za rok 1983 navštívilo královéhradecký a pardubický Prior přes 8 milionů zákazníků.