Chlebíček na stojáka nebo dort s kafíčkem u stolu. Občerstvení na rohu Ulrichova náměstí zná asi každý Hradečák. Zákusky, slané pochoutky a mléčné koktejly jsou už možná minulostí. Provozovatel Mléčných lahůdek Alto HK se rozhodl skončit. Co bude s rájem mléčných výrobků dál, se zatím neví.

Kouzlo rychlého občerstvení éry socialismu už asi vyprchalo. „Za konec Mléčných lahůdek může víc věcí, jedno šlo k druhému," řekl teď už bývalý provozovatel Josef Hurych. Prostory lahůdek by však zpustnout neměly, město bude hledat nového provozovatele. „Výběrové řízení vyhlásíme co nevidět, prostory jsou vyklizeny, nic tomu nebrání," řekl Ondřej Votroubek, vedoucí odboru správy majetku hradeckého magistrátu.

Podle Ondřeje Votroubka měl bývalý nájemce dlouhodobější problémy. „Snažili jsme se mu vycházet vstříc snížením nájemného, ale pro něj byla situace už neudržitelná, tak jsme se dohodli na ukončení smlouvy," dodal.

Josef Hurych vidí situaci trochu jinak. „Město se vyprazdňuje a nejsou tu vytvořené podmínky pro podnikání. Proto jsem usoudil, že dál pokračovat je k ničemu," vysvětlil konec lahůdek Josef Hurych.

Josef Hurych provozoval Mléčné lahůdky od roku 1996. „Předtím lahůdky spravoval státní podnik Pramen," uvedl Josef Hurych. Teď Mlíčňák čeká na nového nájemce. S klasickým mléčným barem a chutí starých časů se ale Hradečáci asi musejí rozloučit. „Byli bychom rádi, kdyby v místě vznikla kavárna moderního typu, třeba i se zahrádkou," poodhalil záměr města Martin Soukup, náměstek primátora.

Lidem bude mléčný bar chybět. „Kdyby měli otevřeno, zrovna bych se tam stavila na koktejl," prozradila Ivana Špryňarová. „Je to škoda, žádná jiná lidová cukrárna, kam by se dalo chodit i s dětmi, tu v okolí není," řekla Jarmila Bartošová. Do Mlíčňáku se ale chodilo i na normální nákupy, pro chleba či tvaroh. Někteří lidé se bojí o osud místa, hernu nebo další banku tam nechtějí.

Výjimečnost prostorů si ale město uvědomuje. „Mléčné lahůdky k městu patřily," uznal Martin Soukup. „Uchazeči o pronájem nám ve svém podnikatelském záměru budou muset nastínit svoji představu s ohledem na lokalitu a historii místa," doplnil Ondřej Votroubek.

Do Mlíčňáku chodili už naše babičky a dědečkové. Skoro každý říká, že co pamatuje, lahůdky na rohu Ulrichova náměstí stály. Podle pamětníků  bylo ještě za druhé světové války v domě pekařství, mléčný bar se začal budovat po válce. Mléčné lahůdky tak mohly být v Hradci otevřeny už v padesátých letech. „Budova má dlouhou historii, původně dům postavil kloboučník pro svou manželku. V roce 1968 prošla budova přestavbou," poodkryl minulost Mlíčňáku Josef Hurych.