„Záleží hlavně na počasí. Nemohu říct, jestli bude příznivé, ale během února by stavební firma měla dokončit úpravu silnice," potvrdil Jindřich Vedlich, náměstek hradeckého primátora. Pokud by totiž teploty klesly pod minus čtyři stupně Celsia nebo by nasněžilo, tak by dělníci museli práci přerušit.

Sondy neodhalí vše

Původní termín zhatily sítě 
z první republiky, se kterými se v plánech nepočítalo. Na ty stavební firma přišla až poté, co silnici rozkopala. Sondy, které zjišťovaly stav před zahájením, některé věci nenajdou. „Při stavbě nalézáme takové věci, se kterými nebylo možné počítat v projektové dokumentaci," vysvětlil Jindřich Vedlich.

Absence hromadné dopravy se samozřejmě nelíbí místním obchodníkům, kteří sčítají ztráty. „Máme tržby nižší tak o třicet až čtyřicet procent," uvedl již dříve Michal Švagerka, provozovatel jednoho z obchodů. Před časem se podnikatelé z ulic spojili a sepsali petici. Dosáhli toho, že na dlouhém úseku opravovaných ulic vznikly průchody a magistrát s nimi začal lépe komunikovat.

Silnice jsou zavřené od 
2. července, městská doprava je odkloněna do Hořické ulice, která je částečně uzavřena pro motoristy.

Dokončení v říjnu

Na opravu ulic bude navazovat rekonstrukce náměstí 28. října. Celkové náklady na opravy jsou zhruba 93 milionů korun – a vše by mělo být dokončené v říjnu letošního roku. „Podzimní termín ohrožený není. Návrat městské hromadné dopravy nebyl nikde oficiálně ve smlouvě napsán. Byl to jen příslib. Nemůžeme tak nikoho za nedodržení pokutovat," dodal Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové.

Podle současného projektu by na náměstí mělo po dokončení oprav vzniknout nové místo pro trhovce, vodní prvek či pamětní deska letců z druhé světové války.