Nové trasy autobusů, zrušená linka či změna ceny jízdného u řidiče čekají cestující hradecké městské hromadné dopravy od 15. července. Dopravní podnik si od změn slibuje úspory v řádech milionů korun.

„Dohodli jsme se na zrušení linky 28 a dalších pět ras pozměníme. Zvyšuje se nám prodej jízdenek u řidiče, což někdy hodně zdržuje. Proto jsme se rozhodli zdražit jízdné zakoupené ve voze na 18 korun. Nově na tuto jízdenku cestující budou moci přestoupit," vysvětlil Miloslav Kulich, ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové.

Levnější přestup

Cena mobilních jízdenek zůstává stejná, tedy 18 korun za 45 minut. Co se mění, to je celodenní tarif při koupi u řidiče. Do 15. července za něj zaplatíte 65 korun, poté o desetikorunu méně. Levnější přestup budou mít také majitelé městských karet. Místo dosavadních šesti zaplatí jen tři koruny.

Největší změna trasy se dotkne linky číslo 9. Ta směrem od vlakového nádraží zabočí na křižovatce za fakultní nemocnicí směrem do Třebše a po obchvatu této městské části pojede až na Hvězdu, a poté se přes Benešovu třídu a Mrštíkovu ulici vrátí na svoji původní trasu Malšovicemi.

„Devítka, která pojede přes Benešovu třídu, nahradí zrušenou linku číslo 28 a cestující s ní mohou jet na vlakové nebo autobusové nádraží," doplnil Miloslav Kulich.

Také „pětka" bude směrem od Slatiny končit na zastávce Slezské Předměstí - Cihelna a lidé budou muset dál jet jiným autobusem či trolejbusem. Další změny se dotknou linek 8, 11 a 17.

Vozy MHD ročně najedou 6,2 milionu kilometrů a plánovanými kroky dopravní podnik ušetří téměř 300 tisíc kilometrů.

Jak se od 15. července změní trasy?
• Linka č. 5 – Směrem od Slatiny bude končit na zastávce Cihelna.
• Linka č. 8 – Kvůli změně linky č. 9 bude jezdit v hodinových intervalech.
• Linka č. 9 – Ve směru od Terminálu HD zabočí za nemocnicí do Třebše 
a přes Hvězdu, Benešovu třídu a Mrštíkovu ulici se vrátí na svoji původní trasu.
• Linka č. 11 – Jezdit bude od Hájovny k Adalbertinu, zpět pojede od Muzea.
• Linka č. 17 – Pojede ze Svinar k Adalbertinu, zpět stejnou trasu od Muzea, některé spoje budou zajíždět do Bělče a na zastávku Parlament.
• Linka č. 28 – Dopravní podnik tuto linku zruší úplně.