Po roce šetření vydali královéhradečtí kriminalisté jasný verdikt. Finanční nabídky firem CTP a PSG Hradci Králové považují za podplácení. Posun v ostře sledované kauze uvítal i Nadační fond proti korupci, který v této souvislosti na začátku loňského podzimu podal trestní oznámení.

„Kauza kolosální černé stavby v Hradci Králové patrně nemá v civilizované Evropě obdobu,“ říká za Nadační fond proti korupci Martin Soukenka.

Reakci policejní obvinění vyvolalo koncem minulého týdne i u samotné developerské firmy.

„Proti postupu policie jsme podali stížnost, zejména proto, že považujeme postup policie za šikanózní a nesprávný,“ oponuje za CTP Július Hájek.

Následující měsíce tak ukáží, jestli firmy kvůli svým milionovým nabídkám stanou nakonec před soudem, či nikoliv.

Obvinění hodnotí firma a fond rozdílně

„Připomíná to domácí divoká devadesátá léta. Zastupitelé města byli pod silným tlakem, aby černé stavbě dali zelenou. Někteří z nich tlaku podlehli. Lze očekávat, že drama zdaleka neskončilo a bude ještě vrcholit,“ říká k policejnímu obvinění společností CTP a PSG Martin Soukenka z Nadačního fondu proti korupci.

Výsledných dvaadvacet milionů, které firmy nabídly městu na veřejné účely na konci roku 2015, respektive začátku 2016, však samotní developeři nevnímají jako pokus o úplatek.

„V rámci jednání s městem Hradce Králové naše společnost vždy postupovala a postupuje transparentně, veřejně, otevřenou formou, respektujíce zásady právního státu s jednoznačným důrazem na veřejné projednání a schválení v zastupitelských orgánech města,“ uvedl za CTP Július Hájek, podle kterého nabídky společností hodnotila jako legitimní další významná organizace, jež se zabývá korupčními kauzami, Transparency International.

Rozhodující bude případný soud

Podle neziskové organizace však její tehdejší komentář vycházel z dostupných prohlášení a dokumentů.

„Orgány činné v trestním řízení však samozřejmě v rámci svého šeření mohli zjistit skutečnosti další, které důvodně nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvádí za TI Petr Leyer s tím, že dary developerských firem samosprávám nelze obecně odsuzovat a vždy je třeba hodnotit konkrétní podmínky a danou situaci.

„Obvinění ze strany policie ČR ještě nemusí nic znamenat a důležité bude rozhodnutí soudu,“ uzavírá Leyer s dodatkem, že pokud by soud nabídku firem zhodnotil jako úplatek pouze na základě veřejně známých indícií, šlo by o přelomové rozhodnutí jak pro developerské společnosti, tak i starosty jednotlivých měst a obcí.

Okolo rozestavěných skladových hal na okraji Hradce Králové se tak rozehrála další partie, tentokrát však pod taktovkou královéhradeckých kriminalistů.