Přestože v krajském městě stráví jen pár desítek minut, radnice se už v minulých dnech důkladně připravila na její návštěvu. V novodobé historii sem totiž přijíždí královská návštěva poprvé. „Naposledy do Pardubic zavítali manželé František I. a Sisi v roce 1874,“ konstatoval historik Miroslav Klimpl.
Pardubičtí radní již před týdnem konzultovali zásady dvorní etikety s ředitelem protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřichem Forejtem. Na pořadí bylo například oslovování urozené dámy či jak se chovat při představování a při rozhovoru. „Královská princezna je velmi příjemná a bezprostřední dáma. Ve svých otázkách jde do hloubky, nemá ráda jen formální vyplnění času,“ přiblížil osobnost jediné dcery britské královny Alžběty II. šéf hradního protokolu. Všem dámám také doporučil, aby na dostihy spojené se setkáním princezny zvolily raději kostým. „V Británii nejsou kalhoty stále ještě společensky přijatelné,“ vysvětlil Forejt.

Sedmapadesátiletá princezna Anna, která dříve sama závodila v parkurovém skákání, přijede do České republiky na pozvání prezidenta Václava Klause. Ve východních Čechách jí bude dělat společnost manželka prezidenta Livie Klausová.

Náročná překážková dráha vznikla v roce 1856

Druhý říjnový víkend je v Pardubicích ve znamení velké události a tradice. Od roku 1874 se zde běhá jeden z nejtěžších překážkových dostihů evropského kontinentu – Velká pardubická. Letošního ročníku se zúčastní i britská princezna Anna.

Mimořádně náročná překážková dráha vznikla již v roce 1856. Uvedená data budí úctu a zavazují tradici dostihového sportu udržovat i v současnosti. Vždyť Pardubice dnes zná celý dostihový svět. Od zmíněného roku 1874 bylo odběhnuto 116. ročníků Velké pardubické, další nás čeká v neděli 14. října.

Dostih se neuskutečnil jen v průběhu obou světových válek, dvakrát pro nepřízeň počasí a v roce 1968 v důsledku politických událostí.

Ve znamení žen

Dostih má pouze jednoho vítěze. Čtyřikrát vyhrál Velkou Železník, pětkrát seděl v sedle vítězného koně žokej Josef Váňa. Jediným žokejem, který vyhrál čtyři ročníky za sebou, byl Peter Gehm (2001 až 2004), jenž by letos neměl chybět mezi hosty spolu se svým mladším synem. „Rádi bychom mu udělili ocenění za jeho mimořádné úspěchy v Pardubicích, které Dostihový spolek každoročně uděluje,“ uvedl předseda představenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké byla Lata Brandisová. Stalo se tak v roce 1937 v sedle desetileté klisny Normy, letos to je již sedmdesát let. Naposledy Brandisová startovala v roce 1947 – tedy před šedesáti lety.

„Dostihový spolek si velice váží odkazu jediné vítězky Velké pardubické, a proto jeden z dostihů – Křišťálový pohár Media Flow – se pojede jako memoriál Laty Brandisové. Dekorovat vítěze přislíbil zástupce rodiny Kinských,“ sděluje s velkým zaujetím Miroslav Petráň a dále uvádí: „Další symbolikou letošní Velké pardubické bude návštěva vznešené dámy – dcery britské královny Alžběty II, jíž je princezna Anna, kterou bude doprovázet první dáma České republiky Livie Klausová. Pro pořadatele to je obrovská pocta,“ řekl Petráň.

Princezna má vřelý vztah ke koním, sama závodila v military a v parkurovém skákání, zájem o koně má i její dcera Zara – rovněž závodnice.

Princezna se setká s představiteli města i kraje, kteří se do její návštěvy musí naučit stanovený protokol.

Návštěvníkům dostihového svátku v Pardubicích budou představeny i jiné dámy, které měly či ještě mají odvahu jezdit překážky, například Eva Palyzová, Martina Růžičková či Lucie Baluchová.

Dostihová móda

„Také Dostihový klub nezůstane pozadu a bude pořádat soutěž dam v kloboucích, které jsou pro dostihy tak charakteristické,“ připomíná Petráň.

Podle kožešníka Luďka Slanaře z Pardubic, který je v regionu patrně jediný, kdo se na prodej originálních klobouků specializuje, zájem o ně rok od roku stoupá. Ale nejen o klobouky. Také o kožešinové doplňky i kabátky, které šijí speciálně pro dostihy.

Společenské oblečení na dostizích již není nic výjimečného: „Oceňuji, že i běžný návštěvník je stále častěji vidět na dostihovém svátku v obleku a s kravatou,“ doplňuje ředitel Dostihového spolku Jiří Kunát.

Potkali jste už někdy princeznu?

Petr Málek, 21 let, Pardubice
Ještě jsem neměl to štěstí, takže pokud bych měl příležitost setkat se s princeznou Annou osobně, neváhal bych.

David Mašek, 24 let, Pardubice
Viděl jsem pouze Lady Di, setkání s Annou by byl nezapomenutelný zážitek, i když nevím, o čem bychom se bavili.

Šárka Virtová, 20 let, Nemošice
Na vlastní oči jsem princeznu neviděla, určitě bych se Anny ráda zeptala, jaké to je být princeznou.

Ondřej Srb, 19 let, Pardubice
S princeznou jsem se ještě nesetkal, rád bych si s Annou popovídal nad šálkem čaje, ale byl bych asi nervózní.

Alena Jiráňová, 21 let, Pardubice
Skutečnou princeznu jsem viděla jen v televizi. Přála bych si setkat se s některou z historických princezen.