V současné době je trendem stěhování do okrajových částí města či do obcí pár kilometrů za jeho hranicemi. Pokud bydlíte kousek za Hradcem Králové, může se stát, že se domů autobusem městské hromadné dopravy nedostanete.

Kolem města je stále dost obcí, kam městská hromadná doprava nejezdí. Podle názoru dopravního podniku to je chyba právě dotčených obcí.
„Na mapě jsme udělali kružnici kolem Hradce Králové a oslovili všechny obce, které přicházely v úvahu. Na základě představy obcí, jak by měl vypadat jízdní řád, jim uděláme cenovou nabídku a obce se rozhodnou, jestli chtějí služeb dopravního podniku využít. Neúspěšně jsme jednali například s obcemi Všestary, Libišany či Černilovem,“ uvedl dopravně-technický náměstek Dopravního podniku Hradec Králové Vladimír Pejřil.

Otázkou zůstavá, jestli je hromadná doprava potřeba v každé obci kolem Hradce, když jiné spojení funguje dobře. „O zavedení městské hromadné dopravy jsme neuvažovali, protože v obci máme dobré vlakové a autobusové spojení a MHD by nás stála hodně peněz,“ uvedla starostka obce Všestary Zuzana Zlatohlávková.

Doprava a také cena jízdného v Hradci Králové je rozdělena do dvou tarifních pásem. Do prvního pásma patří území města Hradce Králové. V něm je cestujícím k dispozici pět trolejbusových, dvacet autobusových a dvě noční linky.

V současné době spoje zajíždějí v druhém tarifním pásmu do obcí Vysoká nad Labem, Předměřice nad Labem, Lochenice, Stěžery, Běleč nad Orlicí a Divec. Z dvaceti linek zajíždí do tohoto pásma osm z nich. „Pětka“ obsluhuje dopravu do obce Divec, „patnáctka“ zajíždí do Předměřic nad Labem a Lochenic, „jedenáctka“ a „sedmnáctka“ dopraví občany do Bělče, zatímco do Stěžer a Stěžírek lidé dojedou „šestnáctkou“ a pokud chtějí jet jen z terminálu dopravy, tak je ideální linka č. 26. Některé „osmnáctky zajíždějí až do Vysoké nad Labem a ze zastávky Podzámčí právě do Vysoké směřuje speciální linka číslo 20.

Jízdné v městské hromadné dopravě

Jednotlivé jízdné pro jedno pásmo
Papírové jízdenky
Jednotlivé jízdné základní/zlevněné - 14Kč/8 Kč
Úhrada jízdného z elektronické peněženky čipové karty
Jednotlivé jízdné základní/ zlevněné - 10 Kč/ 6 Kč
Jednotlivé jízdné základní/ zlevněné pro druhou jízdu - 4 Kč/ 3Kč
Jednotlivé jízdné na dvě zastávky - 5 Kč

Jednotlivé jízdné pro dvě pásma
Papírové jízdenky
Jednotlivé jízdné základní (prodej výhradně u řidiče)/zlevněné - 15Kč/9 Kč
Úhrada jízdného z elektronické peněženky čipové karty
Jednotlivé jízdné základní/ zlevněné - 14 Kč/ 8 Kč
Jednotlivé jízdné základní/ zlevněné pro druhou jízdu - 8 Kč/ 5Kč
Jednotlivé jízdné na dvě zastávky - 5 Kč
Doplatek pro dvě pásma - 5 Kč