Musíte si počkat, vzkázalo poskytovatelům sociálních služeb ministerstvo práce a sociálních věcí. Dotace, jejíž první část měla být vyplacena organizacím již do konce února, na účty stále nedorazila.

Přestože některá sdružení už nevědí kudy kam a jejich zdroje pomalu vysychají, ministerstvo je stále klidné.

„Zpracování žádostí, jejich posouzení a výplata, které obnáší objem prostředků ve výši zhruba 4,7 miliardy a celkem 4500 dotací, představuje administrativně velmi náročný proces,“ obhajuje dvoutýdenní zpoždění mluvčí Jiří Sezemský.

To však sociálním ústavům, domovům důchodců či neziskovým organizacím nikterak nepomůže. Většina z nich už nyní přemýšlí, co zaplatit jako první.

„Jsme v podstatě na nule. Po vyplacení únorových výplat nám na kontě zůstalo jen několik málo desítek tisíc korun,“ tvrdí ředitel Domova sociálních služeb ve Skřivanech Slavomil Štefan.

Zařízení, které pomáhá ženám s mentálním postižením, už nemá v březnu na úhradu pojištění, odvodů sociálních dávek či záloh na elektřinu.

„Je to hrozné. Každý rok se nacházíme ve stejné situaci. O dotaci musíme žádat znovu a znovu, přitom nikdy nevíme, zda a v jaké výši nám bude přiznána. Máme však nějaké zaměstnance a musíme plnit standardy,“ říká ředitel.

Záchranný kruh podal svým sociálním zařízením Královéhradecký kraj. Na provoz jim poskytne 50 milionů korun. Přesto však stále schází 23 milionů.

„V letošním dotačním řízení byly krajským zařízením sníženy finance oproti loňskému roku zhruba o 33 procent. Neziskové organizace jsou na tom přibližně stejně. Naopak zařízení zřizovaná obcemi si polepšila asi o sedm procent,“ doplnil radní pro sociální oblast Miroslav Uchytil. Poznamenal, že ministerstvo si nejspíš myslí, že právě kraje mohou zbývající peníze dorovnat ze svých rozpočtů. „To je však bezohledné. Peníze půjdou na úkor jiných oblastí,“ dodal.

Skřivanskému domovu nyní pomohla bezúročná půjčka kraje jeden a půl milionu korun, kterou musí splatit do konce října.

„Je to pro nás záchrana. Peníze by měly přijít v příštím týdnu. Pokud ne, staneme se nesolventní. Tato částka nám pomůže překlenout nejhorší období,“ dodal Štefan. Téměř před krachem se však nachází také neziskové organizace.

„Přežíváme jen díky kraji a několika sponzorům. I když nám od ministerstva přijde přiznaných dvě stě tisíc namísto požadovaného zhruba milionu, tak nám to moc nepomůže,“ zdůrazňuje Kateřina Drábková z centra Skok do života. Sponzoři rádi přispějí na pomůcky či nábytek, ale bezúčelnému daru na provoz se brání.