Podobně to v sedmičlenné rodině žijící v samém centru města vypadá každý čtvrtek. Doučovat děti, které mají manželé Novákovi v pěstounské péči, chodí paní Trojanová jako dobrovolník v rámci programu obecně prospěšné organizace PROSTOR PRO už skoro čtvrt roku. Dětí žije v rodině celkem pět, nejmladšímu jsou tři roky, nejstarší slečně 12 let. „Celý život jsem učila na všech možných typech škol. Měla jsem i malotřídky, kde byly děti v různém věku.. Tak jsem si řekla, že ty zkušenosti ještě mohu využít," popisuje své pohnutky k dobrovolnické činnosti u dětí paní Trojanová.

Svaz důchodců

K doučování se přitom dostala tak trochu oklikou, její hlavní náplní je totiž práce s důchodci: „Seniorům se věnuji více, protože je mi to bližší. Pracuji v městské organizaci Svazu důchodců, ve vzdělávací komisi, tak to s tím i trochu souvisí. Přes organizování různých přednášek a projektů jsem se seznámila s pracovníky Rodinného centra Pohoda a slovo dalo slovo," vzpomíná paní Trojanová.

Její slova potvrzuje koordinátorka dobrovolnických projektů organizace PROSTOR PRO Nikola Jelínková: „Dobrovolnická činnost probíhá prakticky od založení organizace, ale teprve loni jsme začali zájemce koordinovat. Nejdříve jsme se zaměřovali hlavně na studentky, které navštěvují sociální obory, ale díky paní Trojanové jsme zjistili, že i aktivní důchodci mají co předávat. Funguje to ohromně."

Nadšení jsou z pravidelné přítomnosti paní Trojanové také pěstouni, manželé Novákovi. „Dětem to pomáhá, zlepšily se ve škole. Děti paní Trojanovou jako bývalou paní učitelku navíc náležitě respektují, má autoritu," pochvaluje si paní Nováková a dodává, že nejhorší známkou, kterou děti v posledních týdnech domů přinesly, byla trojka.

Pěstounská péče o tři chlapce a dvě děvčata se podle ní nijak neliší od té běžné, s manželem si ji spravedlivě dělí. „Každý den děti vodíme do školy a do školky, vařím, peru, uklízím. Manžel si s nimi hraje, večer uspává," vypočítává paní Nováková.

Za pomoc paní Trojanové je proto o to víc vděčná. Co nezvládnou dětem vysvětlit s manželem, prý spolehlivě zvládne právě ona. Děti doučuje cokoli, co zrovna potřebují od matematiky, přes český jazyk až po vlastivědu. „Vždycky když přijdu, tak se jich ptám s čím potřebují pomoci nebo z čeho mají zrovna úkol. Pokaždé přitom slyším, že samozřejmě žádný úkol nemají," prozrazuje se smíchem paní Trojanová.

„Spolupracujeme samozřejmě i s dalšími podobně aktivními a nadšenými seniory, ale je jich pořád málo. Což je škoda, protože je to pro obě strany obrovským přínosem. Rádi proto mezi námi přivítáme každého, kdo by měl chuť věnovat své zkušenosti a čas právě dětem," dodává Nikola Jelínková z organizace PROSTOR PRO.

Paní Trojanová při doučování dětí z pěstounských rodin.