„Kdo by sem taky koně dával. Měl jsem je tu ustájené asi půl roku, ale nakonec jsem pro ně musel najít jiné místo. Bál jsem se nejen toho, že jim stáj spadne na hlavu, ale ani s krmivem to tu nebylo nikterak valné,“ svěřil se pod podmínkou anonymity Deníku jeden z bývalých nájemců. Od dalšího setrvání jej odradily i zvěsti o prodeji chátrajícího areálu, kdy si před čtyřmi lety tehdejší vrcholní představitelé klubu představovali, že jej prodají developerovi.

Tato idea nakonec zhasla na tom, že areál jezdeckého klubu byl v územním plánu vedený jako plocha pro sport a rekreaci. Teď je však vše jinak a v současné době připravovaný územní plán počítá v celém prostoru i pro: „stavby a zařízení pro bydlení za podmínky, že se jedná o bydlení správců či budov či areálů“. Dokument také připouští stavbu ubytovacího zařízení a budov pro obchod a služby. Při této konstelaci se mnozí milovníci koní bojí, že by z Hradce Králové zcela vymizel koňský sport a areál by získal developer na výstavbu bytů v lukrativní části města.

Cestu do minulosti nabízí tento víkend Archeopark pravěku ve Všestarech u Hradce Králové. Tématem je setkávání Keltů a Římanů na hranici římského impéria.
FOTO: Římani a Keltové se potkali u Hradce Králové

Prodej areálu ostatně nyní připouští i současný předseda Hradeckého jezdeckého klubu Vladislav Hroneš. Od developerů však dává ruce pryč. „Nějací developeři tu byli, ale s nimi se vůbec nebavíme. Bavíme se jen s těmi, kteří chtějí, aby tu koně zůstaly a celkově zdejší areál povznese,“ řekl Deníku Hroněš. Kolik takových zájemců je, však neprozradil a odkázal se na podmínky neveřejné soutěže.

Výroční zpráva klubu z roku 2016 prozrazuje, že v té době měly pozemky cenu 53 milionů korun. Za tuto cenu však jsou nyní neprodejné. „Uvažujeme v nízkých stovkách milionů korun,“ uvedl bez bližších podrobností Hroneš k chystanému prodeji areálu, který přitom spolek získal v 90. letech minulého století bezúplatně od města. „Je to nemorální, za takových okolností, by měl spolek místo prodeje zvážit, zda jej nevrátí zpět městu,“ odsoudil krok bývalý nájemce.

Pojďte se s námi podívat na stavbu nového sportovního svatostánku v Hradci Králové. Stavba multifunkční arény pro 9 300 diváků roste jako z vody. Hotovo má být v létě příštího roku.
Hradec staví stadion za stovky milionů. Sponzoři či údržbáři zatím chybí

Transakci, kterou musí nejprve schválit i valná hromada čítající 25 členů, by chtěl Hroneš schválit po obdržení nejlepší a nejvyšší nabídky. Sám však přiznává, že o peníze mu nejde. „Máme koně rádi a staráme se o ně. Vše je tu udržované. Nemáme ani žádné finanční problémy, ale spíše problémy personální. Všichni se chtějí jenom povozit na koni, ale nikomu se nechce pracovat a pomáhat s údržbou. A my ve vedení jsem už staří a nemáme tolik sil,“ nastínil důvody uvažovaného prodeje Hroneš.