Dožínky, které jsou prezentací zemědělců a potravinářů kraje a oficiálním zakončením žní, patří k nejnavštěvovanějším akcím v krajském městě. Sdělil to radní hradeckého kraje pro zemědělství a životní prostředí Jiří Vambera.

Letos se na dožínkách bude prezentovat asi 150 subjektů. Součástí akce bude také vyhlášení druhého ročníku krajské soutěže Potravinář a potravina roku 2007, do níž se letos přihlásilo 29 firem. Z letošních novinek Vambera jmenoval například ukázku profesionální degustace potravin a ukázku přípravy hospodářských zvířat na výstavy.

Návštěvníci také uvidí drezúru koní, ukázky manipulace s hospodářskými zvířaty, stříhání ovcí, zemědělskou techniku, výběhy se zvířaty, ukázky řemesel. Na hlavním podiu v sobotu odpoledne vystoupí řada hudebních skupin a zpěváků. Kraj na pořádání dožínek přispívá částkou přes milion korun.

Letošní žně v kraji skončily podle zemědělců úspěchem. Podle údajů agrární komory dosáhl průměrný výnos obilovin v kraji 5,29 tuny z hektaru, zatímco loni to bylo 4,37 tuny. "Průměrný výnos přes pět tun z hektaru měl v ČR vedle hradeckého kraje již jen Olomoucký kraj," řekl ředitel krajské agrární komory Jindřich Fryš.