Dnes a zítra budou Šimkovy sady patřit krajským dožínkám, které přitahují tisíce lidí. Páteční dění zaměřené na prezentaci zemědělství pro školy se bude v Šimkových sadech konat od 10 do 14 hodin. Hlavním dožínkovým dnem bude sobota, kdy program začíná v 10 hodin a potrvá zhruba do 18 hodin.

Přijede mlékárna z Polska i ministr


„Obnovená tradice dožínek se v kraji uchytila velmi dobře. Každý rok se jich účastní desetitisíce lidí. Organizátoři se snaží připravit program, kde se lidé dobře pobaví, uvidí zemědělství ze zajímavé a radostné stránky a taky se mohou dobře najíst a napít,“ uvedl člen rady kraje s gescí pro oblast životního prostředí a zemědělství Jiří Vambera.

„V našem kraji již asi není mnoho lidí, kteří by neznali nebo přímo nenavštívili krajské dožínky. Nás jako spolupořadatele tento každoroční zájem velmi těší a také zavazuje. I v letošním roce jsme připravili osvědčené body programu a doplnili je o pár novinek,“ sdělila nám generální ředitelka společnosti CHOVSERVIS, a. s. Petra Škopová. Kulturní program je tradičně bohatý a podle organizátorů si to svoje vybere každá kategorie posluchačů. Představí se například posádková hudba, Yo Yo Band, Viktor Sodoma, Pavol Hammel a další účinkující. Užijí si i ti, kteří nepřijdou jen kvůli kulturnímu programu. „Na šancích bude opět populární střiž ovcí a kromě toho také předvedeme přípravu krav na výstavu. Je to stejný proces jako u kadeřníka – umýt, ostříhat, vyfoukat a nalakovat. Někdy také dobarvit. Určitě stojí za to nenechat si tento program ujít,“ je přesvědečena ředitelka Petra Škopová.


Hostem letošních dožínek bude poprvé i ministr zemědělství Petr Gandalovič, který přijede zemědělcům poděkovat za jejich práci. Dožínky budou mít dokonce mezinárodní účast, protože kromě prezentace slovenské kultury do Hradce dorazí se svými výrobky polská mlékárna GOMI.


Zájemci se budou moci také poučit. „Pro veřejnost bude jistě zajímavé seznámit se s procesem senzorického hodnocení potravin, které zajišťuje Potravinářská komora ČR. Při tomto hodnocení spotřebitelé uvidí, co se hodnotí například na jogurtu, špekáčku nebo kysaném zelí a na co je dobré si dávat pozor při nákupu,“ dodala ředitelka společnosti CHOVSERVIS.

Podpora místních zemědělcůKaždý rok jsou hradecké dožínky bohatší o nějakou novinku. „Letos to bude ukázka profesionální degustace. Další ročník soutěže Potravinář roku seznámí veřejnost s nejlepšími produkty našeho regionu. Vloni zvítězil Ličenský chléb a jsem zvědav, komu dají hlasující první místo letos. Důležité je také seznámení žáků všech škol v kraji s tím, jak se pracuje v zemědělství a potravinářství a co dobrého pochází z naší domácí výroby. Rádi bychom všechny přesvědčili, že je v jejich zájmu jíst dobré čerstvé místní potraviny,“ tvrdí krajský radní Jiří Vambera.

HRADECKÝ DENÍK je mediálním partnerem Královéhradeckých krajských dožínek.