Dožínky mají dlouholetou tradici, jsou výjimečnou událostí a také příležitostí poděkovat za sklizeň. Pokud není příznivé počasí, ani moderní technika nic nezmůže. Je to oslava práce, která v jiném odvětví nemá obdoby, protože zemědělci obdělávají půdu, živí národ. Zvlášť letos kvůli záplavám právě oni měli těžké podmínky. Někteří ani ještě celou úrodu nesklidili, protože se na pole nedostanou, ale do Šimkových sadů si na sedmé Královéhradecké krajské dožínky čas přece jen udělali.

Shodli se na tom v sobotu prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc a primátor Hradce Králové Otakar Divíšek. Ti také v Šimkových sadech předávali ocenění nejlepším hodnocením v pátém ročníku soutěže „Potravinář a potravina roku Královéhradeckého kraje.“ Do letošní soutěže se přihlásilo rekordních čtyřicet potravinářů s jedenadevadesáti výrobky. Celkovým vítězem se s 1250 hlasy spokojených zákazníků stala Pekárna Lično na Rychnovsku, která patří hradecké akciové společnosti BEAS.

Udělovala se rovněž ocenění v soutěži „Regionální potravina“ pro Královéhradecký kraj. Například mezi pekařskými a cukrářskými výrobky si s kolekcí Hradeckých pralinek nejlépe vedlo Cukrářství u Rudolfa v Hradci Králové a mezi masnými výrobky nejlépe obstála hradecká společnost Chovservis se selskou paštikou Toro.

Lidé se ovšem přišli i s rodinami především bavit. Areál nabízel bezpočet atrakcí, hlavně děti si užily. Kdo z městských zná třeba oslíka, ovci, koně, krávu a další zvířata? Tomu odpovídaly také jejich zvídavé pohledy a otázky. Ti odvážnější si zvířata i pohladili nebo se na koních či oslících povozili.

Dospělí sem pro změnu mířili za odpočinkem, nákupy či doprovodným programem. Zpívalo se s cimbálovou muzikou, ochutnávaly se slovenské speciality, jako například brynzové halušky, ovčí sýry, nebo slovenská kapustnica. Mnozí sledovali práci s ovčáckým psem nebo show s koňmi.
Mnoho příznivců se těšilo na oblíbeného zpěváka a skladatele Janka Ledeckého. Vystoupení to pro něho bylo do jisté míry premiérové, protože na dožínkách během své dosavadní kariéry vystupoval pouze jednou, a to před mnoha lety na Hané. V Čechách a tedy u nás v Hradci Králové si odbyl „dožínkový“ křest.