Na střechách dvou pavilonů základní školy v Třebechovicích ještě letos přibudou solární panely. Město má v plánu i výměnu veřejného osvětlení a výhledově i další úsporná opatření.

Kromě vybudování fotovoltaických elektráren na střechách školy se ve škole chystá i rekonstrukce kotelny a také instalace zařízení pro zpětné získávání tepla. Úpravy budovy školy začnou po skončení topné sezóny, hotovo by mělo být do října.

Rekuperační zařízení využívá tepla vzduchu odsávaného z interiéru k předehřevu chladného vzduchu z venkovního prostředí v zimním období. V létě naopak chladnější odsávaný vzduch zajišťuje předchlazení horkého, venkovního. (zdroj: wikipedia)

"V lednu byla na základě výběrového řízení uzavřena smlouva o dílo s vítězným dodavatelem na plánovanou akci s názvem 'Základní škola – energeticky úsporná opatření', která zahrnuje generální rekonstrukci kotelny, vybudování fotovoltaických elektráren na střechách dvou pavilónů a zároveň instalaci rekuperace ve školní jídelně a tělocvičně," informoval starosta Třebechovic pod Orebem Roman Drašnar.

Zhotovitel úprav školy, které by měly vést k finanční úspoře, je firma K Mont Choceň, cena i s DPH přesáhne 20 milionů korun. Část sumy pokryje získaná dotace ze Státního fondu životního prostředí která činí přes 8,2 milionu korun.

Třebechovická sokolovna se v sobotu otevřela veřejnosti. Sokol se budovu snaží opravit. Zatím zrekonstruoval velký sál, ale další peníze jsou potřeba třeba na opravu ploché střechy.
Kvůli záchraně sokolovny museli Třebechovičtí prodat pozemky. Pomůže i sbírka

Dodavatel již zahájil projekční práce, které spočívají ve zpracování dokumentace pro provedení stavby. Úpravy základní školy začnou, až se přestane topit. "Samotná fyzická realizace akce se předpokládá po skončení topné sezóny. Již nyní se ale objevují v areálu školy zástupci jednotlivých řemesel a obhlížejí 'místo činu'," uvedl starosta.

Město si od úprav slibuje hlavně finanční úspory. " Všechny úpravy se dělají pro zvýšení komfortu a především kvůli úsporám," sdělil Roman Drašnar.

Dům se solárními panely. Ilustrační snímek
Soláry letos čekají další boom. Pozor na požár střešních panelů, varují inženýři

Úpravy budovy sice začnou už na jaře, výuka žáků ale podle starosty nijak narušena nebude. "Veškeré případné větší, například bourací práce, se odehrají během letních prázdnin," vysvětlil Drašnar.

Před deseti lety třebechovická škola prošla částečnou rekonstrukcí, bylo třeba odstranit nebezpečný azbest. Opravy tehdy stály zhruba 7,5 milionu korun.

Město Třebechovice pod Orebem chystá také další úsporná opatření. Nejblíže je plán výměny veřejného osvětlení za ledková. "Budeme realizovat výměnu cca 500 kusů z celkových 900 stávajících sodíkových výbojek za 'chytrá' LED svítidla," potvrdil starosta. Chytrá svítidla umožňují například nastavení svícení i na dálku přes webové rozhraní.

Část Gočárova okruhu v Hradci Králové.
Hradec ušetří na osvětlení. Na Gočárově okruhu se letos rozsvítí úsporné lampy

Výměnu veřejného osvětlení za úspornější v současné době chystá i krajské město. Na přelomu podzimu a zimy se stávající osvětlení na Gočárově okruhu v Hradci Králové vymění za úsporné lampy.

„Výměna veřejného osvětlení se bude týkat téměř celého okruhu v délce 5,5 kilometru. Hlavním přínosem instalace nových ledkových světel je ekologičnost, vysoká energetická účinnost a především levnější provoz než je tomu doposud,“ uvedl Pavel Vrbický, náměstek primátorky pro oblast správy majetku města.

Menší obce v topné sezoně kvůli používání nevhodných paliv trápí otravné čoudění a zápach. Zákony jsou však benevolentní
Lidé topí vším, co dům dal. Netuší, že tím neničí jen ovzduší, ale i své kotle

A vyměnit světla za úspornější chtějí také v Nechanicích. Mělo by dojít k výměně asi 300 svítidel, nahradí je svítidla s výrazně nižší spotřebou elektrické energie. "Do konce února bude podána žádost o dotaci na snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení," informoval starosta Nechanic Jiří Pechar v lednovém zpravodaji města.

Třebechovice by výhledově ještě chtěly vyměnit opláštění městských budov, a to například na místní základní umělecké škole či na budově domova dětí a mládeže. Fotovoltaika možná přibude na dalších městských objektech. Na tyto projekty ale město nemá alokované finance v rozpočtu na letošní rok.