Vánoční atmosféru si k osvětlenému domku Václava Trunce jezdí vychutnat tisíce lidí. Dům ve vsi u Litomyšle zdobí osmnáct a půl tisíce žárovek a do tmy zní české koledy. O vesnici, kterou dříve znal jen málokdo, si povídají lidé v celé republice i v mnoha zemích světa. Ale vánoční kouzelný obrázek má bohužel svoji odvrácenou tvář. Nelibost místních lidí. Zastupitelé obce už začali řešit stížnosti obyvatel Chotovic.

Domek Truncových se nachází na kopci u kostela. Po cestě, kudy dříve jezdilo jen pár lidí na mše, nyní denně projedou stovky aut. Václav Trunec pracuje u silničářů a tvrdí, že se o příjezdovou strmou cestu stará sám na své náklady. I tak je ale trnem v oku místním lidem. „Na pondělním zasedání zastupitelů jsme řešili i problematiku osvětleného domu. Na obecní úřad docházejí stížnosti některých občanů. Jde především o lidi, kteří jsou extrémním provozem ve večerních hodinách nejvíce zatíženi. Požádali jsme odbor dopravy v Litomyšli o konzultaci s tím, že nám pomohou navrhnout rozumné řešení,“ sdělil místostarosta Chotovic Pavel Boštík.

Zastupitelé uvažují, že omezí vjezd návštěvníků na kopec k osvětlenému domu. „Problém bychom ale přesunuli do dolní části obce, kde také není dostatečná kapacita pro parkování vozidel,“ vysvětlil Pavel Boštík.

Do Chotovic se jezdí na osvětlený dům Václava Trunce dívat tisíce lidí. Vloni sem přijelo dvacet devět tisíc návštěvníků z pětadvaceti zemí světa. A právě hustý provoz místním vadí. Václav Trunec nevoli některých lidí cítí. „Chodí na mě stížnosti, sousedi dali k cestě velké kameny. Mrzí mne to. Obci vadí auta, ale cesta nahoru ke kostelu je obecní. Jezdí sem lidé i na hřbitov. Pokud sem dají zákaz vjezdu, budu to vnímat jako diskriminaci mojí osoby. Tak ať pak značku dají na všechny obecní cesty,“ řekl Václav Trunec.

Nebezpečný provoz

Zastupitelé ale trvají na svém, situace se musí řešit. „Mnoho občanů tvrdí, že jsou zvýšenou dopravou omezováni. Ve vsi dochází k nebezpečným dopravním situacím. Komplexní řešení dopravní infrastruktury v naší malé obci značně převyšuje rámec nízkého rozpočtu,“ dodal místostarosta Pavel Boštík. Místní lidé zkrátka nechtějí za popularitu své vesnice platit tím, že přijdou v době vánočních svátků o klid. Na druhou stranu Václav Trunec zdobí svůj dům proto, že je to jeho koníček. Vše dělá na svém pozemku a od lidí nevybírá žádné vstupné. Naopak zdarma malou vesnici proslavil daleko za hranicemi České republiky.