Oslavy šedesáti let od založení Divadla Drak odstartovaly 10. ledna. Jak jinak než představením. Diváci si užili úspěšnou hru Poslední trik Georgese Méliése.

K jubileu si divadlo nadělí hned několik premiér. Březen přinese inscenaci Bílý tesák na motivy slavného románu Jacka Londona, hru režíruje Jakub Vašíček. V dobrodružném příběhu se v hlavní roli představí Milan Hajn. Premiéra je plánována na 3. března. Další premiéra bude výjimečná už jen tím, že si ji herci odbudou pod širým nebem, a to v červnu na oblíbeném hradeckém festivalu Divadlo evropských regionů. „V inscenaci se představí celý soubor, který si připomene kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla. A co by to bylo za loutkářské jubileum, kdyby se aspoň na okamžik neobjevil i sám dr. Johannes Faust,“ prozradil o autorském titulu režisér Jakub Vašíček.

Loutkoví kočovníci

Šedesátiny si divadlo zpestří i cestami do zahraničí. „Významné jubileum chceme oslavit i s našimi dlouhodobými zahraničními partnery a zároveň hledáme pro divadlo také nové příležitosti a kontakty,“ vysvětlila umělecká ředitelka divadla Dominika Špalková.

Umělecká ředitelka a dramaturg Tomáš Jarkovský za sebou mají přednášku na londýnské univerzitě Royal Central School of Speech and Drama. V Českém centru v Londýně divadlo představí kočovnou výstavu o své historii. V září výstava doputuje i do Labyrintu Divadla Drak. Na dějiny divadla a loutkařství se zaměří i další expozice. Vernisáž výstavy s názvem Nonperfektně od Matase autorky Terezy Venclové se uskuteční 17. března v divadelním klubu Divadla Drak. V srpnu se soubor zúčastní prestižního festivalu Fringe ve skotském Edinburghu.

Oslavy kulatého výročí vyvrcholí na podzim velkým setkáním na jevišti i v hledišti. Divadlo plánuje komponovaný večer Fenomén Drak. Slavnostního uvedení se dočká dokument o divadle, který natočila Česká televize.

„Setkání napříč divadelními generacemi, vzpomínání, ale i živá současnost a nadějná budoucnost budou tím, co má šedesáté narozeniny divadla provázet,“ uvedla k programu na letošní rok ředitelka divadla Eliška Finková.