Zřejmě o něco později, ale konečně s kvalitním projektem. Tak zní představa hradecké radnice ohledně výstavby nového fotbalového stadionu.

Dražší firma už nevadí

Problém v naplánovaném harmonogramu znamenalo zejména dubnové odstoupení vysoutěženého správce stavby. Dlouho to vypadalo, že pro město to bude znamenat další pořádné zdržení. Nejsilnější člen koalice hnutí ANO totiž odmítalo návrh investičního náměstka primátora Jiřího Bláhy (ODS), aby radnice podepsala smlouvu s druhým v pořadí.

„Shodli jsme se jednoznačně, že za 31 milionů to nepodpoříme,“ řekl Deníku před měsícem radní za ANO Jiří Langer. Nyní je všechno jinak. „Náš klub se nakonec rozhodl, že na nabídku přistoupíme a příští týden ji na radě podpoříme. Ta firma má kvalitní reference a nejsem si jistá, že bychom dalším výběrovým řízením dosáhli příznivější ceny, navíc by se opět všechno prodloužilo,“ potvrdila ekonomický náměstkyně Monika Štayrová (ANO).

Otočka hnutí ANO zaujala i opoziční Piráty. „Od toho, že je to strašlivě drahé přešli k argumentaci, že cena je naprosto v pořádku. Z našeho pohledu by se měl tendr na správce stavby vypsat znovu,“ řekl Deníku pirátský zastupitel Aleš Dohnal. Náměstka primátora Jiřího Bláhu změna postoje koaličního partnera naopak těší. Osobně je totiž přesvědčený, že městu se přijmutí nabídky společnosti Arcadis vyplatí.

Aréna se může přiblížit

Pravdou je, že jde o renomovanou celosvětovou firmu, která se nedávno podílela například i na projektu nového fotbalového stadionu v Londýně pro 62 tisíc lidí. Vyšší cena proto odráží vyšší náklady na práci zahraničních zaměstnanců a ukrývají se v ní mimo jiné i náklady na tlumočníky.

O termínu vypsání tendru na zhotovitele stadionu nyní Bláha nechce spekulovat. Dříve hovořil o červnu, nyní se ale zdá, že to reálné bude nejdříve v srpnu.

"Teprve po případném podpisu smlouvy se správcem stavby se rozeběhne 21 dní, které bude mít Arcadis na připomínkování a případnou úpravu takzvaného velkého tendru, který musí schválit zastupitelstvo. Už jen zběžný pohled do kalendáře ukazuje, že červnový termín zastupitelstva nelze stihnout ani teoreticky," potvrzuje Dohnal, který je i členem odborné skupiny náměstka Bláhy, která se projektem fotbalového stadionu zabývá.

Protože se o prázdninách sejdou zastupitelé až poslední srpnový den, je zřejmé, že i kdyby podmínky tendru schválili, vypsat ho město může až v září. Investiční náměstek primátora i přesto neztrácí optimismus. „Pokud v úterý rada města schválí výběr správce stavby, tak se výstavbě fotbalového stadionu přiblížíme o několik kroků. Termín ale nechme na správci stavby. Hlavní je pro nás kvalitní příprava zadávacích podmínek, abychom to tentokrát konečně dotáhli až do úspěšné realizace,“ doplnil Jiří Bláha.