Právě odtud totiž kostelík, který město Hradec Králové koupilo na Slovensku v roce 1935, pochází.

Replika kostela postavená v uplynulých měsících byla v sobotu v obci vysvěcena při Dnech Habury, jejichž součástí se stane také bohoslužba či sjezd rodáků. Slavnosti se zúčastnili rovněž zástupci Hradce Králové, kde pět set let starý kostelík nyní stojí.

S myšlenkou vrátit kostel na Slovensko přišli představitelé Habury před třemi lety, a když si nemohli odvézt originál, rozhodli se postavit jeho kopii. Pomohlo i krajské město, které jim umožnilo udělat si přímo v Jiráskových sadech fotodokumentaci a zaměření kostela, na jejichž základě novostavba vznikla. Zkušenosti slovenských stavbařů by následně mohla využít i hradecká radnice, která chystá opravu původního kostelíka.

„Na Slovensku se chceme poučit, jak k tomu přistupovali, i když obě stavby nelze úplně srovnávat. V Hradci Králové je originál z počátku 16. století, takže přístup při plánované obnově kostela bude muset být striktně památkářský,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta.

Největším nepřítelem kostelíku v Jiráskových sadech je vlhkost a s ní související napadení dřevokazným hmyzem. Opravě proto bude předcházet důkladný průzkum, který musí dát odpověď na otázku, jak vlhkost odstranit.

Kostel stojící v Jiráskových sadech byl sice postaven v Habuře, ale Hradec Králové památku koupil za 12 tisíc korun od sousední Malé Poľany, kam ho Habura prodala. Kostel byl postaven zřejmě mezi roky 1502 až 1510, ovšem s jistotou to neví ani starosta Habury Mikuláš Juščík.

„V souvislosti s naším zájmem o kostelík se ukázalo, že může být ještě starší. Některé skutečnosti naznačují, že ani Habura nebyla místem, kde vznikl. Například podle použitého tisového dřeva usuzujeme, že byl postaven v polské Halíči a do Habury převezen,“ řekl před časem při návštěvě Hradce Králové starosta slovenské obce.

Dřevěný kostelík v Jiráskových sadech v současnosti slouží pravoslavným věřícím z Hradce Králové a okolí.

(mv)