Objekt, který je zároveň kulturní památkou, navrhl slavný architekt Josef Gočár a vyniká jak architektonicky, tak urbanisticky. Památkáři ho chtějí do budoucna opravit a přiřknout mu podle svých slov důstojnější funkci.

Stálá expozice, přednáškový sál

Třeba v něm vybudovat malé městské muzeum se stálou expozicí, přednáškovým sálem a dalším potřebným zázemím. „Městské muzeum Hradci chybí. Často se odkazujeme na tradici Salonu republiky, ale nikde nemáme žádnou adekvátní prezentaci architektonických skvostů našeho města," myslí si šéf městských památkářů Jan Falta, který s nápadem na přeměnu budovy přišel.

Všude samý Gočár

Jednoduchá bílá budova vedle Gymnázia J. K. Tyla a Základní školy Josefa Gočára je podle něj zajímavá sama o sobě a vlastní architektonické krásy města by perfektně reprezentovala i svou polohou. „Architekt Gočár ji nechal postavit přímo na ose celého areálu, což ještě zvýraznil vysokým komínem, který dokonale zasadil do celkové kompozice. Ten byl bohužel při přestavbě školky na jídelnu ubourán," říká Jan Falta s tím, že účelová přestavba v 80. letech byla nešťastná. „Část terasy se vlastně stala součástí interiéru, což je škoda. Když se na ni totiž postavíte, kolem dokola uvidíte Gočárovy stavby. Je to Gočár, Gočár, Gočár," říká s úsměvem Falta. Právě tato drobná stavba je navíc v Gočárově tvorbě přelomovou, tehdy totiž opustil svoje cihelné období, které je vidět například na sousedním Tylově gymnáziu a přešel k jednoduché architektuře funkcionalismu.

Jestli z jídelny bude nakonec opravdu muzeum, jisté není. Nápadu přeměnit ji na místo s reprezentativní a vzdělávací funkcí se ale radnice nebrání, přesto je projekt stále hudbou vzdálenější budoucnosti.

Město totiž musí nejdříve vymyslet, kde budou žáci a studenti obědvat a také na náročnou rekonstrukci sehnat peníze.

Památkáři by se totiž rádi co nejvíce přiblížili původnímu Gočárovu rukopisu,  a to například znamená rehabilitovat historickou terasu či dostavět v minulosti ubouraný komín.