Podle studie je v celém Královéhradeckém kraji zhruba tisíc injekčních uživatelů drog. Z toho téměř 70 procent vyhledává pomoc kontaktního a ambulantního centra sdružení Laxus.
„Pervitin bere injekčně asi 80 procent našich klientů. Ti ostatní nejčastěji užívají opiáty,“ uvedl ředitel sdružení Jiří Staníček.

Jedna dávka obvykle obsahuje 100 miligramů drogy a kromě injekčního užívání ji narkomani šňupou, kouří nebo v menší míře i polykají. Hradec Králové patří k městům, kde však otevřená drogová scéna neexistuje.
Což znamená v případech odhalování prodejců a výrobců pervitinu složitější a dlouhodobější sledování.
„U tvrdých drog tady neexistuje pouliční scéna. Nejčastěji dochází k užívání drog v bytech, které jsou rozmístěny po celém městě. Nejvíce využívanými lokalitami jsou byty na sídlištích,“ upřesnil Staníček.

Jeho zkušenosti potvrzují i zásahy speciálního Toxi týmu, který působí u východočeské policie. Jeden z největších případů odhalili specialisté koncem loňského roku.
„Odhaleni byli po několika měsících sledování dva muži ve věku dvaadvacet a devětadvacet let. Kriminalistům se podařilo pachatelům prokázat výrobu a z části i prodej a poskytnutí celkem 200 gramů pervitinu v hodnotě přesahující částku 270 tisíc korun,“ vysvětlila Martina Bartáková z hradecké policie.

Nejčastějšími narkomany v krajské metropoli závislými na tvrdých drogách bývají lidé kolem 25 let. „Je to průměrný věk našich klientů,“ upřesnil Jiří Staníček.

Ani výroba pervitinu není nijak obtížná. Stačí k tomu pár běžně dostupných léků, klasické kuchyňské náčiní a návod, který je možné najít na internetu. „Většinou se sejde skupinka lidí v bytě a pervitin si uvaří. S běžným laickým vybavením to nebude čistý, extra kvalitní pervitin, ale kýžené účinky bude mít,“ vysvětlil ředitel Laxusu.

Vyprostit se z drogové pasti není jednoduché, ale není to nereálné. „Lidé se mohou ze závislosti dostat. Je to dlouhá, někdy i velmi obtížná cesta, ale jde to. Člověk pak může žít i plnohodnotný život,“ uzavírá.