Chodit by měli 
ještě páťáci

„V zásadě by do družin měly chodit děti až do páté třídy, tedy celý první stupeň. Jenže kde vzít místo? Školy se tak řídí pravidlem, aby bylo postaráno především o nejmenší děti, takže do družin chodí zpravidla děti do třetích tříd. Jde hlavně o to, aby rodiče byli klidní, že jsou děti v bezpečí a nikde nepobíhají po ulicích. V jedné třídě družiny může být maximálně třicet dětí. Když volná místa ve školách jsou, berou i čtvrťáky či páťáky," vysvětlovala vedoucí odboru školství hradeckého magistrátu Alena Synková.

„Často jsem se v družině nudila a nerada jsem do ní chodila. Teď jsem vděčná, že vím, že se tam o syna  postarají. Zřejmě i program je zcela jiný než před mnoha lety. Syn je spokojený," řekla Jana Svobodová z Hradce.

Program v družinách je opravdu pestrý. Například v Základní a Mateřské škole Pohádka Mandysova v Hradci Králové se prý děti nejvíce těší na procházky. „Zrovna nedávno jsme byli na Plachtě a děti byly nadšené, kdy viděly žáby a další vodní živočichy. Ještě se chystáme do parku či do lesa na pohádkovou stezku. Záleží hodně na počasí. Pokud není hezky, zajdeme do kina nebo do galerie či muzea," řekla Lydie Řehořová z družiny v "Mandysovce". Mají tu čtyři oddělení pro děti do čtvrtých tříd.

„Páťáci k nám už moc nechtějí, jde spíš o výjimky," dodala Lydie Řehořová. K dispozici tu jsou od 6 do 6.45 a od 11.40 do 17 hodin.

Do školy můžou děti už po šesté

Již ve čtvrt na sedm mohou přijít první děti do družiny při ZŠ Bezručova, otevřeno mají do 17 hodin.

„Největší zájem je mezi rodiči prvňáků až třeťáků, ale máme tu i čtvrťáky. Hodně dětí dojíždí, takže se snažíme, aby byly alespoň jednu hodinu odpoledne venku. Jinak si děti malují, čtou se pohádky nebo si hrají,"  řekla Romana Gondová z družiny.