Do Vrchlabí se vracíte po téměř čtyřech letech, v jakém stavu jste nemocnici po svých předchůdcích zdědil?
Už ten fakt, že jsem se vrátil, asi svědčí o tom, že v nemocnici není všechno v pořádku. To vědí nejen zaměstnanci, ale i obyvatelé Vrchlabí, a mým úkolem je jednoznačně tu nemocnici aspoň vrátit do doby před těmi čtyřmi lety. Bohužel za ty čtyři roky se tady ani moc neinvestovalo. Je třeba se zajímat i o tuto stránku. A není to jenom investice do přístrojů, je to i investice do lidí a další budoucnosti.


Můžete být trochu konkrétnější?
Samozřejmě technika ve zdravotnictví jde neustále dopředu, je potřeba dořešit otázku operačních sálů, dovybavení gynekologicko-porodnického oddělení. Je tady další otázka nějakých stavebních úprav, zejména vchodu do nemocnice. Určitou konsolidaci tvrdší rukou je potřeba provést i v interpersonálních otázkách.


Lze to chápat i tak, že budete propouštět, případně nabírat nové zaměstnance?
Podívejte se, každý ze zaměstnanců dostane šanci, aby pro nemocnici začal opět pracovat, tak jak to bylo za mě, to znamená ztotožnění se s firmou. Pokud to někdo nepochopí, tak my mu nebudeme klást překážky pro to, aby hledal uplatnění někde jinde. Byl bych velmi nerad, aby lidé, kteří pro nemocnici roky pracovali, ji museli opouštět. Ale prostě doba se změnila a majitel nemocnice jednoznačně řekl, že pokud se hospodaření nemocnice nezlepší, tak ji změní na nezdravotnické zařízení. Mám na to tři čtvrtě roku.


Nemocnici tedy po vašem příchodu čekají poměrně zásadní změny?
Říká se o mně, že jsem jeden z nejlepších krizových manažerů v České republice, tak nic jiného ode mne nečekejte než krizové řešení situace.


Ředitelské křeslo ve Vrchlabí bylo v posledních letech relativně vrtkavé. Váš předchůdce Josef Šimurda na něm vydržel jen pět měsíců? Co vás vedlo k tomu se vrátit?
Mám zde určité závazky z minulosti. S majitelem nemocnice jsem jednal už od ledna. Není to nic neočekávaného, ale ta situace byla obtížná v tom, že jsme se nedokázali domluvit na kompetencích, což byl důvod, proč jsem před čtyřmi lety odcházel. Jsem si velmi dobře vědom určitých rizik. Mám poměrně krátkou dobu na to, abych to tady změnil. Ta situace na pracovním trhu není taková, musíte pracovat i s lidmi, se kterými byste se nejraději rozloučil. Ale takový je svět a já jsem na to připraven.


Vaše pozice ohledně kompetencí je jiná, než byla před čtyřmi lety?
Je zcela jiná a je možná ještě i větší, než když jsem tady byl ředitelem. Je to otázka toho, že nemocnice buď bude dále zachována, anebo se skutečně přebuduje na ubytovnu a bude to možná majiteli vynášet více. Já bych chtěl, aby dostupnost zdravotní péče byla ve Vrchlabí zachována. A to byl i jeden z motivů, proč jsem se vrátil.


Berete to i jako určitou výzvu?
Já všechny svoje věci beru do určité míry osobně a jako výzvu.


Kandidujete do krajského zastupitelstva i do senátu. V případě, že uspějete, je v silách jednoho člověka všechny tyto funkce zvládnout? Zůstal byste i poté v nemocnici?
Pravděpodobně ne. Můj kontrakt je na tři čtvrtě roku právě kvůli volbám. Tuto věc budu řešit, až podle toho, jak volby dopadnou. Samozřejmě, že budu pracovat i na tom, aby zde v případě mého úspěchu nastoupil buď nějaký zkušený člověk, anebo bych se domníval, že by nebylo na škodu, kdyby hradecký zdravotnický holding uvažoval o tom zařadit nemocnici do svého holdingu. Tak, jak se to stalo v případě Dvora Králové. Možná by to vyřešilo spoustu problémů .