Pro odvolání Drymla, vláčeného médii pro skandál s intrikováním proti odpůrcům ve vlastní straně i u koaličních partnerů, hlasovali všichni radní. S výjimkou samotného Drymla, zdravotnického náměstka. Ten zvedl ruku proti.

Hejtman Lubomír Franc vyzval Drymla k rezignaci do včerejšího jednání rady, ten to ale odmítl.

A pak se s hejtmanem na tiskové konferenci do sebe ostře pustili. Dryml byl ve zjevně uvolněné a především bojovné náladě.

Zato na Francovi bylo vidět, že mu takové konflikty nejsou po chuti. I sám mluvčí kraje, který tiskovku moderoval, se novinářům omluvil za „dusnou atmosféru“.

Podle hejtmana není působení politika limitováno pouze trestně právní odpovědností. „Měl by si být také vědom toho, že veřejnost bedlivě sleduje chování politiků, jejich výroky i postupy, o které se opírá jeho důvěryhodnost,“ uvedl Franc.

Drymla si prý váží jako odborníka ve zdravotnictví, jeho osobní selhání však považuje za nepřijatelné. Novým krajským radním pro zdravotnictví by se v případě, že 22. ledna zastupitelé Drymla skutečně odvolají, měla stát Jana Třešňáková.

Dryml se do France ostře pustil a pohrozil rozpadem koaliční smlouvy.

Na přetřes opět přišel jeho střet zájmů ve vrchlabské nemocnici, jíž stále zůstává ředitelem a přitom usiluje o její prodej kraji. A to za cenu mnohem vyšší, než je odhad podle France. „Ne, od majitele Seidla za to žádnou provizi slíbenou nemám,“ odpověděl na otázku Deníku.

Představenstvo holdingu bylo odvoláno. Ale kromě Drymla

Překvapením byl výsledek očekávané personální rošády v představenstvu Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který sdružuje pět nemocnic v kraji. Celé představenstvo včera krajská rada skutečně odvolala a jmenovala nové, ale s jednou výjimkou: ve funkci nechala šéfa představenstva Vladimíra Drymla.
„Chceme, aby nové představenstvo úžeji spolupracovalo se zastupitelstvem kraje. Vladimír Dryml je jeho členem. Nebyl proto důvod jej odvolávat,“ tvrdil hejtman Lubomír Franc. Křesla byla nově obsazena podle politického klíče.
Jedinou stranou, která se účasti na řízení vzdala, byla ODS. „ODS udělala dobře, že se nechce pouštět do takového riskantního podniku,“ glosoval to Dryml.
Nové vedení kraje je nespokojeno s vysokými dluhy holdingu. Jeho bývalý šéf Rostislav Všetečka (ODS) přitom tvrdil, že hospodaření nemocnic je vyrovnané. (kim)