Víc než dusno ale jednání provázela uvolněná atmosféra, ne nepodobná páteční talk show Jana Krause Uvolněte se, prosím. V ní Dryml svými výroky, jimiž vysvětloval svou aféru, rozesmál tisíce diváků u televizních obrazovek. Do stejného varu Dryml včera přiváděl i nabitý jednací sál krajských zastupitelů. Ten prakticky při každém Drymlově vystoupení vypukl salvou smíchu.
Dryml hřímal například o „klice v sociální demokracii, která chce rozkulačit veřejné peníze“, na vedení krajské ČSSD zaútočil slovy „škodíte veřejnosti a zamořujete politické ovzduší v kraji“ a pokračoval o „rozkrádání veřejných peněz, na které se chystá slizká klika politických vychytralců“.
Do smíchu už tolik nebylo stranickým kolegům Drymla v krajské koalici. To, že Dryml dělá ČSSD ostudu, připustilo nedávno i vedení Lidového domu a včera své rozpaky nad vnitřními problémy dali svým hlasováním najevo i opoziční občanští demokraté. Čtyři zastupitelé, kteří se při hlasování o Drymlovi zdrželi, jsou z ODS. Nepočítaje samotného Drymla, ten se také zdržel.
„Uklepl jsme se, chtěl jsem se zdržet hlasování. Neměl jsme v úmyslu hlasovat ani tak, ani onak, protože to je vnitřní věc sociální demokracie,“ uvedl Miroslav Behan, který v usnesení z jednání figuruje jako jediný zastupitel, který byl proti Drymlově odvolání z funkcí náměstka hejtmana a radního pro zdravotnictví.
Dryml však nadále zůstává senátorem a krajským zastupitelem, obojí za ČSSD. Není však vyloučeno, že ho strana z obou klubů vyloučí. Na pořadu dne však zřejmě není jeho vyloučení ze strany. Jeho domovská organizace ve Vrchlabí Drymla podporuje a pražské ústředí, které jej také může vyloučit, se už kauze Dryml nechce radši vracet. „Bereme to na vědomí. Tečka,“ reagoval na Drymlovo odvolání Jiří Paroubek.
Hejtman Franc byl včera ze sebeprosazování Drymla, který si bral slovo pokaždé, kdy se mu zachtělo, zjevně rozladěn. Poprvé mu slovo ještě nechal, při jeho druhém narušení jednacího pořádku už nikoliv. „Musím hejtmana poučovat o procedurálních záležitostech jednání zastupitelstva,“ bavil Dryml obecenstvo a argumentoval přitom potřebou „demokracie při jednání“.
„Příspěvek Drymla mě naplnil hnusem. Zklamal opravdu všechny. Dobře se zajistil pro své rejdy, nemá ani cenu podezřelé machinace s vrchlabskou nemocnicí rozvádět,“ reagoval za klub ČSSD zastupitel Rostislav Jireš. „Je jen otázkou jeho žaludku, zda chce své zbývající mandáty dále vykonávat.“
Rozprava o Drymlově odvolání nebyla překvapivě ani nijak dlouhá. Hejtman Franc zdůvodnil potřebu Drymlova odvolání jeho osobním selháním kvůli shánění kompromitujících materiálů na stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou a střetem zájmů týkající se nemocnice v Vrchlabí, jíž Dryml dosud řediteluje a přitom prosazuje její převod pod kraj za údajně přemrštěnou částku. A konečně za třetí, argumentoval také Drymlovou „neschopností týmové spolupráce“.
„Není podstatné, zda shánění materiálů na Orgoníkovou byla cílená provokace. Dryml navíc sedí na dvou židlích, a nemocnici upřednostňuje před krajem,“ řekl Franc. O ztrátě Drymlovy důvěryhodnosti a porušení zásadních etických předpokladů mluvili i opoziční občanští demokraté a komunisté.
Na post prvního náměstka se po Drymlovi posunul dosavadní „druhý“ náměstek Josef Táborský (ČSSD), žezlo radní pro zdravotnictví převzala dosavadní šéfka zdravotního a sociálního výboru krajského zastupitelstva, 48letá hronovská lékárnice Jana Třešňáková (ČSSD).
A podle koaličních dohod konečně získali své náměstky i lidovci a evropští demokraté. Jedním bude Vladimír Derner (KDU–ČSL), druhým Helmut Dohnálek (SNK–ED).
Jednání o novém obsazení funkcí trvalo sotva pár minut. Koalice přehlasovala opoziční námitky a o novém obsazení krajské vlády se hlasovalo „en bloc“.
Drymlova aféra vypukla den před Silvestrem, postupně se od něj odvrátila celá ČSSD. Doplatil především na to, že svou vinu od počátku popíral, odmítl se omluvit, nakonec i odstoupit z funkcí a místo toho aféru živil desítkami peprných, kontroverzních a často urážejících výroků.