na konci loňského roku zemi, kde vládnou islám
a přísná společenská pravidla.
V pondělním seriálu bude čtenářům přinášet své zážitky a dojmy z cesty.
Další den jsme zahájili snídaní v podobě čerstvého ovoce, zeleniny a místních specialit. Snídaně na terase v prosinci se zdála jako sen.
Jelikož je Arabian Park hotel vzdálený 12 km od centra, bylo taxi jedinou možnou dopravou od hotelu. V Dubaji člověk nemusí mít strach, že by nesehnal volný taxík. Řidiči v uniformách byli vždy komunikativní a veselí. To víte, vždyť byli z Bangladéše, Indie, Pákistánu, Íránu a byli rádi, že mají práci. K hotelu až na tři výjimky všichni znali cestu. S prvním jsme absolvovali okružní jízdu kolem hotelu, druhý nás vysadil jinde a třetí nás odmítl vzít.
Je libo luxusní metro nebo vodní taxi?
Jakmile se dostanete do centra, je výhodnější využívat pro pohyb po městě metro. K naší smůle se v době našeho pobytu teprve dokončovalo, takže jsme mohli využít pouze jednu linku. Otevřená trasa je dlouhá přes 20 km a končí v poušti. Jediné dvě věci, které se dají dubajskému metru vytknout, jsou přísný zákaz konzumace pití a jídla, ale především komplikovaný systém nákupu jízdenek z automatu. Nejjednodušší je zajít k okénku a slečně říct, kam chcete jet a ona lístek vystaví.
Vagony jsou řízené pouze počítačem, řidiče zde nenajdete. Díky tomu můžete z prvního vozu předním sklem fotit. Je třeba si dávat pozor, do jakého vagonu nastupujete, některé jsou určeny výhradně pro ženy. Zastávky jsou architektonickým skvostem, a tomu odpovídá i interiér. Pozor ale na otevírací dobu, která je o víkendech a svátcích omezena.
Další možností dopravy v centru města, které je rozdělené na dvě části hluboko zaříznutým zálivem, je „vodní taxi“. Turisté si mohou také taxi pronajmout jen pro sebe.
Tak jsme to učinili také my, usmlouvali jsme dobrou cenu a nalodili se. Byl to zážitek. Kormidelník jednou rukou řídil a druhou obědval, vyhýbali jsme se plně naloženým lodím, fotili mrakodrapy a přístav. Nechali jsme se vyložit na druhém břehu v indické čtvrti. Narazili jsme zde na jedno z muzeí, které vypadalo jako zřícenina hradu a vévodila mu stará pirátská loď .
Nejlevnější způsob dopravy je pěšky. Na místní jsme působili exoticky, protože návštěvníci zde pěšky obvykle nechodí. Řada jich využívá turistický autobus, který je proveze trasou. Tím jim však uniká kontakt s domorodci i jedinečná atmosféra.
Na co si však dát pozor v této zemi, je způsob oblékání. Není vhodné, aby ženy nosily krátké sukně a odhalená ramena a muži svlečeni do půl těla. Pravidel je mnohem víc, souvisejí například s požíváním alkoholu a kouřením, a je dobré se s nimi před cestou seznámit.
Kateřina Slováková
(red. upravila Zuzana Škvrnová)
Do Dubaje se bez skenu oční sítnice nedostanete