Když se loni na podzim postavila většina místních z okolí ulice Na Hrázce v hradeckých Malšovicích proti zásahu do zdejšího lesního porostu, nikdo netušil, že o pár měsíců později bude mít protest závažnější dohru.

Díky kompromisu mezi správcem lesa - hradeckými Městskými lesy - a místními bylo před motorovými pilami uchráněno 11 stromů.

Konec letošního jara ovšem obyvatele nemile překvapil. Neznámý vandal některé ze zachráněných stromů otrávil. Likvidace neznámou látkou zasáhla čtveřici sedmdesátiletých dubů červených.

„V průběhu minulého týdne několik obyvatel nezávisle na sobě zjistilo, že některé zachráněné stromy rychle sesychají," uvedl Jiří Kadečka, který se spolu s dalšími zasazoval o záchranu zdejšího lesíka.

Chybí důkazy

„Stromy byly záměrně poškozeny neznámou látkou a šance na jejich záchranu moc velká není," řekl Kadečka.

Přestože místní jsou přesvědčeni, že vědí, kdo se o likvidaci stromů zasloužil, ukázat prstem nemohou. Chybí důkazy. Les je podle nich trnem v oku jednomu ze sousedů. „Jsme si téměř jisti viníkem, ale je nemožné to dokázat. Nikdo nikoho nechytil při činu," připustil Kadečka.

Rozhořčení ovšem nevzbudila jen otrava sedmdesátiletých dubů, ale i obava, aby se nebezpečná látka nerozšířila do lesa a přilehlých zahrad. Zelenou náruč lesa využívají i děti z mateřské školy.

Uprostřed týdne přizvali místní k poškozeným stromům i správce lesa. „Podáme podnět na Inspekci životního prostředí," uvedl ředitel Městských lesů Milan Zerzán s tím, že projevy otravy jsou zřetelně znát.

Kdo nemá rád les?

Když loni na podzim přišlo na přetřes téma kácení stromů, místní se sice s městskými lesy dohodli, jenže do hry vstoupil neznámý vtipálek. Potají označil značkovacím sprejem více stromů k pokácení a lesníky tak pořádně zmátl.

Začátek letošního června ovšem ukázal, že se nejednalo pouze o nepovedený vtip. Zdejší stromy prostě někdo nemá v lásce.