„Důvodem k restaurování oken byl jejich havarijní stav, kdy se už rozpadala olovněná osnova spojující jednotlivá barevná skla, ale také bylo narušeno pískovcové ostění, do kterého jsou okna zasazena,“ vysvětlil důvody obnovy královéhradecký biskup Dominik Duka.

„Oprava je velmi náročná a také unikátní. Venkovní osazení už nebude zajištěno mřížemi nebo sítěmi, na kterých se zachycuje prach a trus ptactva, ale před vitráže bude umístěno neprůstřelné sklo s ochrannou fólií. Dalo by se říci, že takto nám vzniknou první středověká eurookna,“ popsal současný stav rekonstrukce biskup Duka.

Jan Doskočil ze sdružení Katedrála 2008 doplnil, že nyní už se dokončují vitráže hlavních oken za presbitáři katedrály a postupně se restaurátoři přesunují k menším oknům u sakristie v severním křídle. „Zároveň provádíme výmalbu prostor a chystáme se provést drobné úpravy na mobiliáři. Obávám se však, že práce se protáhnou do začátku příštího roku,“ upřesnil Jan Doskočil.

Katedrála by však měla plně sloužit bohoslužbám už v prosinci a k dalším opravám, které už nezasáhnou do běžného chodu, se biskupství vrátí až po novém roce.

Částka, kterou katedrála při opravách „spolkne“, se vyšplhá na 14 milionů korun, což je navýšení o dva miliony oproti původnímu rozpočtu. „Nyní nám zbývá kolem 600 tisíc korun, které budou použity na obnovu oltářů, k čemuž přistoupíme nejspíš po novém roce. Bude potřeba jejich očištění a obnovení zlacení,“ vysvětlil Dominik Duka.

Podle jeho slov bude zapotřebí ještě 2,5 milionu korun, které nejsou zahrnuty v rozpočtu , na obnovu malých chórových varhan a elektroinstalace.